bodrum'daki-res-karsitlari-(2)İzmir’in Çeşme İlçesi’ne bağlı Germiyan Mahallesi’nde yapılmak istenen rüzgar enerjisi santrallerine (RES) verilen “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararının yürütmesinin durdurulması, Bodrum’da RES’lere karşı mücadele eden çevrecileri sevindirdi.

Bodrum Yarımada Çevre Koruma Platformu üyeleri, RES türbinlerinin kurulacağı Yalıkavak Mahallesi Geriş dağlarında bir araya gelerek hem tanışma hem de son durum hakkında bilgilendirme pikniği düzenledi. Pikniğe, RES davasının avukatı Remzi Kazmaz’ın yanı sıra Milas’tan çevreciler de katıldı. Çeşme’deki RES’lerle ilgili alınan “yürütmeyi durdurma” kararını değerlendiren Av. Remzi Kazmaz, Foça, İzmir Karaburun ve Çeşme’de kurulan RES’lerin valiliklerden alınan ÇED kararlarıyla hayata geçirildiğini belirterek, bu kararın Danıştay’dan döndüğünü belirtti. Danıştay 14′üncü Dairesi’nin İzmir kararını değerlendiren Kazmaz, “Bütün RES şirketleri, ‘10 ila 15 direk’ kuracaklarını belirttiklerinde Bakanlık bu işe karışmıyor ve topu valiliklere atıyor. Bugüne kadar RES’lerin tamamı bu şekilde kuruldu. Ancak Danıştay, sadece RES’lerin ürettiği elektrik gücüne değil, çevreye yarattığı tehlikelere de bakacağını belirterek Çeşme’deki mevcut RES’lerin ilçenin silüetini bozduğu yönünde karar verdi. Bu karar Çeşme’yi kurtardı. Biz de buna istinaden davamıza devam edeceğiz” dedi.

Pikniğe katılan çevreciler, “Biz Bitti Demeden Bu Dava Bitmez” pankartı açtı. Yaklaşık sekiz saat süren piknikte çevreciler, halay çekti; türküler söyledi. Grup yağmurun şiddetini arttırmasıyla akşam saatlerinde dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest