Başkan ve Bazı Meclis Üyeleri Meclis Toplantısından Önce Açıklama Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanı ve bazı meclis üyeleri golf sahaları ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

İlçe binasında düzenlenen toplantıya Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk ve bazı meclis üyeleri katıldı.

İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk açıklamasında ;

“Uzun zamandan beri Bodrum kamuoyunun gündeminde olan, Bodrum Belediyesi mücavir alanında bulunan Çamlık bölgesine yapılacak olan golf sahaları konusunda açıklama yapmamızın gerekli olduğunu düşündüğümüzden, birtakım bilgileri Bodrum kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk.

Söz konusu proje ile ilgili olarak sosyolojik, ekonomik ve ekolojik olarak kamuoyunda oluşan hassasiyetleri uzun zamandır takip ediyoruz. Bu konuda söz konusu hassasiyetler ile ilgili olarak meclis grubumuzda birtakım hassasiyetler var idi.

Söz konusu hassasiyetle ilgili olarak; gerek sosyal gerek ekonomik endişelerimiz, bilimsel raporlar ve hukuki mütaalalarla giderilmiş olduğundan, meclis grubumuzun proje ile ilgili endişeleri ortadan kalkmıştır.

Bodrum Belediyesi mücavir alanındaki bu projenin, Bodrum ekonomisine, yörede yaşayan insanımıza katkısı tartışılmazdır. “Önce insan” ilkesiyle hareket eden CHP olarak bu gelişim sürecine mani olmak, yöreye yapılacak yatırıma mani olmak, partimiz ilkelerine ve inançlarına uygun değildir. Burada yapılacak olan yatırımı Bodrum Belediyesi’nin yönetmesi her anlamda doğru bir gerekliliktir.

Yörede su kaynaklarının olmadığı, tarım arazisi niteliği taşımadığı İTÜ’nün bilimsel raporlarıyla kanıtlanmıştır. Bodrum Yarımadası’nda turizm pastasından pay almayan tek bölge o bölgedir. O bölgede yaşayan halkımızın tamamı bu projenin bölgeye yapılması gerektiğini gerek meclis grubumuza, gerekse partimize iletmiştir.

Golf turizminin o bölgede yapılması hiç kimsenin kişisel ortamı olmamalıdır. Bodrum turizmine “çeşitlilik” kazandırmak, neredeyse 45 günden az hale gelen turizmi 12 aya yaymak hepimizin amacı ve hedefidir. Amaç buyken golf turizmini “Bodrum’a ihanet” olarak lanse etmenin iyi niyetle, bilgiyle ve bilimle izahı mümkün değildir.

Söz konusu projede imar yoğunluğu % 5 civarındadır. Orman arazisi tahsisi yada orman katliamı yoktur. Hazine arazisi tahsisi yoktur. Herhangi bir koyu, bükü yada sahili işgal etmemektedir. Gerek arkeolojik ve gerekse doğal sit değildir. Yatırımcının tapulu mülkü üzerine yapmak istediği, Bodrum’un gerek ekonomik ve gerekse sosyal olarak en geri kalmış bölgesine yapılan, Bodrum ekonomisine ve turizmine katkısı tartışılmayacak olan bir tesise mani olmak hem doğru değildir, hem de savunulabilir değildir.

Bizler CHP Meclis Grubu ve CHP Bodrum İlçe Yönetimi olarak bu yatırımın Bodrum’a faydalı olduğu inancı ile, yatırımcının önünün açılması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu sebeplerle söz konusu projenin Bodrum Yarımadası’na hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerini kulandı.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest