mursel-albanCHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözleriyle tepki toplayan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet etti.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban yazılı bir açıklama yaparak TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın beyanının açıkça şeriat isteği olduğunu ileri sürdü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Anayasada laiklik ilkesinin yer almaması gerektiği” ile ilgili yorumunu eleştiren Alban, açıklamasında “Bu beyan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri ile çatışmaktadır. Bu gerici zihniyetin sahipleri kavramın içini dinsizlik manası ile doldurmaya çalışarak halkı kışkırtmakta ve şeriat-hilafet yolunu açmak istemektedir. Laiklik ilkesi yalnız din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir. Bilin ki bizler, cumhuriyetin temel ilkelerinden biri olan laiklik ilkesini gerici zihniyetin yok etmesine izin vermeyeceğiz. Bilin ki bizler, dini istismar ederek Atatürk sevgisini, cumhuriyeti ve laikliği yok etmeye çalışanlara karşı boyun eğmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik sosyal hukuk devleti olduğuna ve laikliğin insan haklarının, özgürlüğün, barışın, çağdaşlığın güvencesi olduğuna değinen Alban, “Sayın Meclis Başkanı bu söylemle o koltukta oturamazsın, laiklik senin de teminatındır! İstifa et ve tarafsızlığını korumadığın koltuğu terk et, laikliğe el uzatmak kimsenin haddine değil” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest