bodrumdaki-cinsel-saldiri-davasi-ertelendiBodrum’da birlikte akşam yemeği yediği kadın arkadaşı 27 yaşındaki Ayten K.yı evine bıraktıktan sonra iddiaya göre, zorla içeri girip darp da eden tutuksuz sanık 36 yaşındaki Gökhan U. hakkında  ‘cinsel istismar suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar açılan davanın üçüncü duruşması yapıldı. Duruşma, diğer tanıkların dinlenmesi için 15 Temmuz’a ertelendi.

Geçen yıl Mart ayında Güvercinlik Mahallesi’nde yaşanan olayda, bilgisayar mühendisi Gökhan U., uzun süredir arkadaşlık yaptığı bir inşaat firmasında muhasebeci olan Ayten K.ya, iddiaya göre cinsel istismarda bulundu. Akşam birlikte iş yemeği yiyen ardından Ayten K.yı evine bırakan Gökhan U., iddiaya göre, zorla eve girdi. Ayten K.yı darp edip cinsel istismarda bulundu. Gökhan U., şikayet üzerine gözaltna alınarak tutuklandı. İki ay tutuklu kalan Gökhan U., sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya bugün devam edildi. Ayten K. ve Avukatı Evrim İnan duruşmada hazır bulunurken, sanık Gökhan U. ve avukatı Betül Koca, davanın bugün görülen üçüncü duruşmasına mazeret göstererek katılmadı. İkinci duruşmada olduğu gibi bugün de kapalılık kararı gerekçesiyle duruşmaya tanık, sanık ve avukatlar dışında kimse alınmadı. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, Ayten K.ya destek olmak için duruşma salonu kapısı önünde bekledi. Ayten K.nin avukatı İnan, duruşmanın kapalı görülmesi kararına itiraz etti. Duruşmada dinlenmesi planlanan Gökhan U.nun tanıkları İ.K. ve P.Ö., duruşmaya katılmadıkları için dinlenemedi. Ardından hakim, Ayten K.nin tanığı A.İ.yi dinledi. Duruşma, mahkemeye katılamayan tanıklar ile yeni tanıkların dinlenmesi için 15 Temmuz’a ertelendi.

“İTİNAYLA, TECAVÜZCÜYÜ TEŞHİR EDECEĞİZ”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyesi 20 kadın, duruşma sonunda basın açıklaması yaptı. Konuşmayı yapan Figan Erozan, şunları söyledi:

“Dava ‘Basit cinsel saldırı’ olarak görülüyor, ancak bizim için bir tecavüz davası. Bu raporlarda da çok açık. Failin uğraşları sonucunda dava 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Bunda bizim açımızdan bir sorun yok. Bir önceki duruşmada da bu davanın takipçisi olacağımızı, failin en ağır cezayı alması için taraf olacağımızı söylemiştik. Bundan sonra sevgili failimiz G.U. bizi şikayet etmiş ve benim hakkımda savcılığa yargıyı etkilediğimiz suç duyurusunda bulunmuş. İfademizi verdik, yaptığımızın suç olduğuna inanmıyoruz. Bizim için kadının beyanı esastır. Dolayısıyla, suça maruz kalan mağdur kadının ifadesi ve raporlar bizim için yeterli. Belli ki mutsuz ve rahatsız bizim bu davaya müdahil olmamızdan dolayı. Valla bence de bizden korkmalı eli temiz olmayanlar. İtinayla, tecavüzcüyü teşhir edeceğiz. Bu hayatta bu kadar soluksuz yaşayamayacaklar. O bir şey yaptı karanlık odalarda, o yaptığını örtbas edemeyecek. Bu dava kamuya açık bir dava, sadece duruşmalara giremiyoruz. G.U.nun derneğimiz iç yazışmalarını ele geçirmesi ve ‘beni teşhir edecekler’ diye sunması üzerine kapalı duruşma olarak gerçekleştirildi. Avukatımız, bununla ilgili itirazı yaptı. Suça maruz kalan kadını durduramadığı için bizi üzerinde yalnızlaştırmaya çalışıyor. Eli kirli erkekleri yalnızlaştırmak için elimizden geleni yapacağız, kadınları yalnız bırakmayacağız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest