dunya-sut-gunu-milas-(2)Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen Dünya Süt Günü etkinliğinde Oygur Çiftliği’ni ziyaret eden çocuklar, süt üretimini yakından görme fırsatı buldu.

Milas Süt Birliği’nin 21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Milas’ın Yaşyer Mahallesi’nde Semih Oygur’a ait çiftlikte dün (cuma) düzenlediği programa Milas Kaymakamı Fuat Gürel, CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdür Vekili İlknur Tayça Yavuz, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan Taner Mercan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karakoç, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Muhasip Üyesi Münir Altınbaş, Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Merkez ve Sakarya İlkokulu’nun yöneticileri ile öğrencileri katıldı.

Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin insan beslenmesinde en temel gıda olan sütün, sofralardaki tüketimini artırmayı amaçladıklarını belirterek Türkiye’nin süt tüketimi açısından gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kaldığını ifade etti. Çiğ süt üretiminin her yıl artmasına karşın üretim ve yeterli tüketimle ilgili önemli sorunlar yaşandığını dile getiren Gezgin, “Doğanın beyaz mucizesi süt, 6 yaşındaki bir çocuğun gelişmek ve sağlıklı olmak için ihtiyaç duyacağı besin öğelerinin birçoğunu önemli miktarda içeriyor. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edildi. Bu yüzden tüketimi arttırmalıyız” dedi.

Sağlıklı Süt ve Sağlıklı Bireyler

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, devletin okul sütü ve süt tozu üretimiyle ilgili projelerini hatırlatarak, “Süt ile ilgili yapılan her etkinlik çok önemli. Sağlıklı süt ve sağlıklı bireyler için mücadele ediyoruz. Süt gibi önemli bir gıda ürününü daha etkili üretilmesi ve tüketilmesi için elimizden geleni yapmaya devam etmeliyiz” dedi. Yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de süt tüketimini arttırması gerektiğini ifade eden Milas Kaymakamı Fuat Gürel, “Ben bile uzun zamandan beri süt içmiyordum. Bugün burada nasip oldu. Özellikle üreticilerin ürettikleri sütlerin piyasaya sunulması açısından birliğimiz çok önemli çalışmalara imza atıyor” dedi.

Konuşmaların ardından çiftliği gezen çocuklar buzağılara süt verip sevdi. Süt üretimiyle ilgili bilgi alan öğrenciler arasında yoğurt yeme ve tahta kaşıkla yumurta taşıma yarışmaları yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karakoç’a Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Oygur Çiftlik Sahibi Semih Oygur’a Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü İlknur Tayça Yavuz, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin’e, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Muhasip Üyesi Münir Altınbaş tarafından plaket verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest