cumhurbaskanligi-bisiklet-turu-fethiye-(2)52′nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ödül töreni Vestel Fethiye-Marmaris finişinden sonra gerçekleşti.

Turkuaz, Yeşil, Kırmızı ve Beyaz Mayo Sahipleri

Genel Ferdi Klasmanda 26 saat 45 dakika 15 saniye ile birinci gelen Caja Rural sporcusu Jose Gonçalves’in mayosunu Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Salcano Sprint birincisi Southeast Takımı’nın sporcusu Manuel Belleti’ye mayosunu Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türk Hava Yolları tırmanış mayosunu Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ve Vestel Türkiye Güzellikleri birincisi olan Caja Rural takımının sporcusu Luis Mas Bonet’e mayosunu Gençlik Spor Hizmetleri il Müdürü Serkan Öçalmaz giydirdi.

Etap Klasmanın dereceye girenlerin ödüllerini şu isimler verdi :

1- Sacha Modolo (Muğla Valisi Amir Çicek)

2- Manuel Belletti (Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk

3- Mario Zanotti (Evren Başar. Cumhurbaşkanlığı Proje Yönetim Müdürü)

Etap Klasmanın ilk üç dereye girenlere ise Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar birer kavanoz bal, Vestel Marka ortaklıkları Müdürü Deniz Demir Artukoğlu ile Salcano Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Akgül çeşitli armağanlar verdi. Türk Hava Yolları Dalaman satış müdürü adına Selim Baştürk ise birinci Modolo’ya 200 bin millik uçuş çekini verdi.

Vestel Fethiye-Marmaris Etabını Sacha Modolo Kazandı

52′nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 128.6 kilometrelik Vestel Fethiye-Marmaris etabını Lampre Merida Takımından Sacha Modolo 3 saat 15 dakika 15 saniye ile kazandı. Etabın ikinciliğini Southeast Venezuela Takımı’ndan Manuel Belletti, üçüncülüğü de Parkhotel Valkenburg Takımı’ndan Marco Zonetti tekerlek farkıyla elde etti.

Gözler Genel Ferdi Klasman Birincisinde

Saat 10.30 Fethiye’den verilen startla 99 bisikletçi genelde düz olarak görülen ancak hava sıcaklığı nedeniyle epey zora dönüşen etaba başladılar. 26 derece olarak ölçülen hava sıcaklığı dolayısıyla tempoyu da büyük ölçüde etkiledi. Caja Rural’lı sporcular Genel Ferdi Klasman Birinciliğine yükselen Jose Gonçalves’i hemen koruma altına aldılar. Astana, Lotto Soudal ve Southeast Venezuela sporcuları ile Caja Rural’lı bisikletçiler arasında sıkı bir kontrol olduğu gözlendi.

Küçük Kopmalar

Göcek Tüneline gelinceye kadar ana grupta küçük ataklar yaşandı. Ancak kimse arayı açamadı. Tünel geçildikten sonra, CCC Sprandi Polkowice’den Leszcek Plucinski, Team Roth’tan David Belda Garcia, Verva Activejet’ten Pawel Cieslik, Hrınkow Advaric’ten Florian Gaugl, Parkhotel Valkenburg’tan Bram Noltan, önce 20, sonra 30, ardından 1 dakika 10 saniye kadar arayı açtı. Sonra inanılmaz bir tempo yaparak 2 dakika 25 saniyeye kadar çıkarttı ve tırmanış primi kapısı geçildikten sonra fark, ana grupla 3 dakika 50 saniye kadar çıktı.

Türk Hava Yolları Tırmanış Primi (Kategori-3)

32.9 kilometre’de etabın ilk prim kapısı geçildi. Türk Hava Yolları sponsorluğunda 3 kategoriden tırmanış primi şu sporcular arasında paylaşıldı:

1-Verva Activejet’ten Pawel Cieslik, 2-CCC Sprandi Polkowice’den Leszcek Plucinski, 3-Hrınkow Advaric’ten Florian Gaugl,

Fark 4 Dakikanın Üzerine Çıktı

Prim kapısı geçildikten sonra fark daha da büyüdü. Sporcular boğucu sıcağı rağmen saatte 35 kilometreyle ulaşan bir tempo yaparak, arka grupla farkı 4 dakikanın üzerine çıkardı. Bu esnada 2 sporcu daha yarıştan çekildi ve etap 97 bisikletçi ile devam etmeye başladı.

Ana Grup Yaklaşmaya Başladı

Ortaca kat edilirken sıcak öndeki beşlinin temposunu iyice etkilemeye başladı. Bu sayede ana grup yaklaşmaya başladı ve farkı 2 dakika 40 saniye kadar indirdi.  Köyceğiz öndeki beşli grubun üstünlüğü altında geçildi ve hava sıcaklığının da 28 dereceye ulaştığı haberi geldi.

Salcano Sprint Primi Sonuçları

Köyceğiz geçilip, Toplarlar mevkii geride bırakılırken etabın Salcano Sprint primi sonuçları da belli oldu. Sonuçlar şöyle:

1- Parkhotel Valkenburg’tan Bram Noltan, 2-Hrınkow Advaric’ten Florian Gaugl, 3-Verva Activejet’ten Pawel Cieslik

Sakin Bir Yarış Cereyan Etti

Finişe 50 kilometre kalıncaya kadar etap genelde sakin bir tempoda geçti. 155 sırt numaralı Unieuro Willier’in sporcusu Matteo Malucelli düz parkurda gruptaki diğer sporcularla pedal pedala gelince düştü. Ancak yarışa devam etme kararı aldı.

Bir Zamanlar Turkuaz Mayoyu Giymişti

Aynı esnada hakemler Caja Rural’ın Tur’da bir ara Genel Ferdi Klasman Birinciliğine kadar yükselen Armenito Bilbao De Lopez’in’de yarışı terk ettiğini duyurdu. Kızılyaka ve Esentepe yine öndeki 5 sporcunun üstünlüğü ile geride bırakıldı. Şimdi gözler etabın Marmaris-Datça kavşağında gerçekleşecek Vestel Türkiye Güzellikleri Prim kapısına çevrildi. Çıtlık geçilirken yeni zaman farkı 1 dakika 53, ardından 1 dakika 20 saniye olarak verildi. Bu durum öndeki beşlinin tempoya azalttığının işaretiydi. Yakıcı güneş ise temponun düşmesine neden olan bir başka faktördü.

Gökova geçilirken öndeki beşliye, ana grup iyice yanaşmaya başladı. Fark 1 dakika 11 saniyeye kadar düşmüştü.

Vestel Türkiye Güzellikleri Primi

Etabın 101’inci kilometresinde son prim kapısından da geçildi. Vestel Türkiye Güzellikleri primi şu sporcular arasında paylaşıldı:

1-Parkhotel Valkenburg’tan Bram Noltan, 2-Verva Activejet’ten Pawel Cieslik, 3-Hrınkow Advaric’ten Florian Gaugl.

Marmaris Rampasına Yaklaşılırken Fark da Eridi

Prim kapısı geçildikten sonra Pawel Cieslink atak yapıp beşli gruptan kopmaya çalıştı. Peşine diğerleri de takılınca, fazla ileri gidemedi ve yeniden arkadaşlarıyla devam etmeye razı oldu. Artık Marmaris’e 25 kilometre kalmıştı. Çetibeli kat edilirken öndeki beşli ile ana grubun arasındaki zaman farkı ilk kez 1 dakikanın altına düştü. Ve finişe 16 kilometre kala, ana grup öndeki grubu yakaladı.

Yokuş Aşağı Nefis Bir Yarış İzlendi

Artık, Marmaris’teki finiş için geri sayım başlamıştı. 7 kilometre kala Marmaris rampası inilirken, yüksek hız, izleyenlerin nefisi kesmeye yetiyordu. Elbette bu inişte doğal olarak kopmalar yaşanacaktı. Nitekim, bazı ataklar oldu fakat büyük kaçışlar yaşanmadı. Finişe toplu halde gelen gruptan son anda atak yapan Sacha Modolo böyle turda ikinci zaferini kazanmış oldu.

52′nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın koşulacak 202 kilometrelik Spor Toto Marmaris-Selçuk etabı ile sona erecek.

Modolo: “Organizasyon değiştiği için bir tereddüt vardı. Ama gördük ki her şey iyi gidiyor”

52′nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 128.6 kilometrelik Vestel Fethiye-Marmaris etabını kazanan Lampre Merida’nın sporcusu Sacha Modolo, basın toplantısında şunları söyledi:

“Kazandığım ilk etapta çok mükemmeldi. Ama bugünkü etabın tam bana göre olduğunu söyleyebilirim. Son iniş bölümü hariç sprint için bana uygun bir ortam vardı. Takımdan herhangi bir arkadaşımda kazanabilirdi. Ama Ferrari beni finişe çok iyi taşıdı. İtalya’daki daha önceki yarışta hepimiz son bölümlerde kaza geçirmiştim.

Şansımın tekrar geri döndüğünü söyleyebilirim. Giro öncesi her şey yolunda gidiyor. Altı sporcumuzdan beşi Giro’da yarışacak. Bu da geçen yıldan belliydi. Buradan döndükten sonra evde sadece bir gün kalmaya vaktim olacak. Hemen peşinden Giro başlıyor. Oradan Hollanda’ya seyahat edeceğiz. 2010′dan bu yana tüm turlara katıldım. Tour Of Turkey’i çok seviyorum ve beğeniyorum. Bu yıl öncekilere göre bir tereddüt oluşmuştu. Ancak yeni organizasyon açısından hiçbir değişiklik olmadığı gibi her şeyin iyi gittiğini söyleyebilirim. İlk etaplarda biraz zorlandık. Kendime güvenim çok yüksek. Takımda sadece Ferrari, beni gerçekten sprinte iyi taşıyor. Bunu da bugün bir kez daha gördüm. Bugünkü finiş, belki düz sprint olsaydı sonuç böyle olamayabilirdi. Ama Giro’da birbirinden farklı etaplarla karşılaşacağız.”

Gonçalves, “Tour Of Turkey’i kazanmak için sabırsızlanıyorum. Büyük gün yarın”

52′nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Genel Ferdi Klasman birinciliğini yarınki Spor Toto Marmaris – Selçuk etabında da sürdürecek olan Caja Rural Takımı’nın sporcusu Jose Gonçalves basın toplantısında şu görüşlere yer verdi:

“Mutlu sona ulaşacağım”

“Kendimizi fazla sıkmadık. Enerjimizi boşa harcamadık. Açık ifade edeyim ki, hem yarıştık, hem de dinlendik. Yarın da umuyorum böyle geçecek. Tour Of Turkey’i kazanmak için tüm arkadaşlarımın yardımıyla mutlu sona ulaşacağımı umuyorum. Açıkçası büyük gün yarın. Turkuaz Mayo’yu bırakmayacağım ve mutlu sona ulaşacağım.”

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest