cumhuriyet-kadinlarindan-anlamli-kermes_2Datça’da Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından üniversiteli kız öğrenciler yararına, kermes düzenlendi.

Datça’da Atatürk Caddesi’ndeki bir iş yerinde Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından üniversiteli kız öğrenciler yararına 23 Temmuz Cumartesi gününe kadar açık kalacak bir kermes düzenlendi. Kermeste, Datça esnafından bağış olarak toplanan ve yardımseverlerin evlerinden getirdikleri yeni ve ikinci el eşyaların yanı sıra, kitap, süs eşyaları, takılar ile kek, pasta, poğaça gibi yiyecekler satışa sunuldu. Cumhuriyet Kadınları Derneği Datça Şube Başkanı Neşin Balkan, derneğin her yıl 9 ay süreyle çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 26 kız öğrenciye aylık 150 TL eğitim bursu verdiğini söyledi. Balkan, “Bizler, kadın erkek eşitliği olmayan, kadınlar aleyhine cinsiyet ayrımcılığı yapılan ülkeler listesinin ön sıralarında yer alan bir ülkenin kadınları olarak, genç kızların eğitimi için elimizi taşın altına koyduk” dedi.

Cumhuriyet Kadınları olarak Datça’da 8 yıldan beri çeşitli üniversitelerde okuyan kız öğrencilerinin eğitimleri için çaba harcadıklarını ifade eden Balkan, “Gelinen noktadan memnunuz. Bu yıl burs verdiğimiz öğrenci sayısı 26′ya ulaştı. Ancak bu sayı yeterli değil. Daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Gelecek yıllarda burs miktarını artırmak istiyoruz. Kermesten elde edilecek gelir ile bu sayının daha da artacağını umut ediyorum. Bu amaçla yıl içinde düzenlediğimiz kermeslerimize ilgi gösteren Datçalılara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest