karaya-oturan-gulet-edithMuğla’nın Fethiye İlçesi’nde geçen yıl kıyıya bağlıyken su alarak karaya oturup yan yatan 23 metre uzunluğundaki gulet tekne, parçalanarak denizden çıkarılıyor.

Fethiye Kordon Boyu’ndaki Şehitler Anıtı önünde geçen yıl 9 Haziran’da karaya oturan 8 kabinli “Edith” adlı gulet tekne, maddi imkansızlıklar nedeniyle sahibi 67 yaşındaki Aygün Gürkan tarafından çürümeye terk edildi. Kordonda kötü bir manzara oluşturan teknede çürüyen metal parçalar deniz suyunu kirletmeye başladı.

Bürokratik İşlemler 10 Ayda Tamamlanabildi

Kordonda gezintiye çıkan tatilci ve turistlerin sürekli fotoğraf çektiği teknenin çıkarılması için Fethiye Belediyesi tarafından yürütülen bürokratik işlemler 10 ay sonra tamamlandı. Tamamen çürüyen ve yüzemez hale gelen teknenin parçalanarak sudan çıkarılmasına karar verildi. Teknenin sökülen parçalarının sudan çıkartılması için yanına yanaştırılan yüzer platformun üzerine vinç çıkarıldı. Dalgıçlar tarafından sökülen parçalar vinçle platformun üzerine alındı. Çıkarma işleminin 3 günde tamamlanacağı kaydedildi.

“Kötü manzaradan kurtulacağız”

Fethiye Belediyesi Liman Müdürü Okan Arıkan, görüntü kirliliğine neden olan teknenin denizden çıkarılması için sürdürülen bürokratik işlemlerin yeni tamamlandığını söyledi. İşlemlerin ardından hemen çıkarma işlemine başladıklarını anlatan Arıkan, kordonun kötü manzaradan kısa süre sonra kurtulacağını kaydetti. Çürüyen teknenin yüzdürülme ihtimali kalmadığını aktaran Arıkan, sökülen parçaların depoda saklanacağını belirtti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest