duygu-asena-bodrumFeminist Gazeteci Yazar Duygu Asena’nın hiçbir yerde görülmemiş 30 fotoğrafı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde D-Marin Turgutreis’te sergilenecek.

Ablaları Gülev Üze ve İnci Asena’nın öncülüğünde, Yurdagül Arslan’ın küratörlüğünde düzenlenen sergideki fotoğraflarda; ünlüler ve hatta dünya liderlerinin de içinde olduğu fotoğraflar yer alıyor.

D-Marin Turgutreis Barcelona Cafe’deki serginin açılışı ise 8 Mart Cuma günü saat 15:00’te gerçekleştirilecek.

Duygu Asena Kimdir ?

Duygu Asena, Türk gazeteci ve yazar. Atatürk’ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev’in torunu olarak İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü.
Ölüm tarihi ve yeri: 30 Temmuz 2006, İstanbul
19 Nisan 1946’da doğan Duygu Asena, Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilir.

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitirip bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlanan Duygu Asena, daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Ancak daha sonra Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest