dalcev-iztuzundan-tahliye-edildi-(4)Muğla’nın Ortaca ilçesi, Dalyan Beldesi’ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı’ndan işgalci olduğu öne sürülen Dalyan Çevre Geliştirme, Turizm, İnşaat, Emlak ve Otel A.Ş. (DALÇEV) jandarmaların nezaretinde 5 saat içinde tahliye edildi.

Muğla Valiliği, Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Mahallesi’nde işletme hakkı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) olan İztuzu Plajı’nda, işgalci olduğu iddia edilen DALÇEV A.Ş.nin tahliyesi için karar aldı. Karar, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından, DALÇEV A.Ş.ye tebliğ edildi. DALÇEV yetkilileri, plajdan kolluk kuvvetleri ile tahliye edildi. Tahliye esnasında jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Karar doğrultusunda DALÇEV A.Ş.nin İztuzu Plajı’nda bulunan 2 numaralı büfedeki faaliyeti sonlandırıldı. 2 numaralı büfenin olduğu bölgedeki şezlonglar üniversitenin plaj işletmesinde görevli olan personel tarafından boşaltıldı. Aynı zamanda DALÇEV A.Ş.ye ait olan 2 jeneratör de iş makinesi ile feribota yüklenerek diğer malzemeler ile birlikte teknelerle Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin (DALKO) deposuna götürüldü. Tahliye işlemi 5 saatte tamamlandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Danışmanı (MSKÜ) Mehmet Ayhan, şunları söyledi:

“DALÇEV A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç Bey, Muğla 1′inci İdare Mahkemesi’ne bize (MSKÜ) dava açtı. Mahkeme, kararında yerin üniversiteye teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Valiliğe müracaat ettik. Valilik de plajın boşaltılıp, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilmesine karar verdi. Çevre Bakanlığı da bize teslim edecek.”

DALÇEV A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise İztuzu Plajı Dalyanağzı Günübirlik Tesisleri’nden zorla çıkartıldıklarını belirterek, “Valimiz ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden şikayetçiyiz. Yargıtay kararına rağmen Valiliğin hukuksuz emri ile çıkarılıyoruz” dedi.

dalcev-iztuzundan-tahliye-edildi-(3)DALÇEV Müdürü Ramazan Oruç: “Yaptığınız usulsüzdür”

Muğla Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gönderdiği yazı üzerine Muğla’nın Ortaca İlçesi’nin dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda işgalci konumunda olduğu belirtilen Dalyan Çevre Geliştirme, Turizm, İnşaat, Emlak ve Otel A.Ş.’nin (DALÇEV) jandarma nezaretinde tahliye edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Bakanlığın tahsis izniyle, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile 23 Mayıs 2015 tarihinde üç yıllık protokol imzaladı. Protokolde, söz konusu alanın biyolojik çeşitliliği konusunda çalışmalar yapılması, çevre sorunlarının giderilmesi, çevrenin tahrip edilmemesi için alanın kontrol altına alınması, deniz kaplumbağalarının yuvalama, rehabilitasyon, izleme ve korunmasına yönelik çalışmalar yapılması amacıyla üniversite rektörlüğüne tahsis edildi. Ancak DALÇEV A.Ş. plajı işletme yetkisinin kendilerinde olduğu iddiasıyla 25 kişilik bir ekiple iki hafta önce plaja girip, iki numaralı büfeye yerleşti. Bunun üzerine MSKÜ, şirketin plajı işgal ettiği iddiasıyla Ortaca Kaymakamlığı’na başvurdu. Kaymakamlık da belgelerin 7 gün içinde incelenerek karar alınması için tutanak tuttu. Ancak, bu süre dolmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16 Mayıs’ta Muğla Valiliği’ne yazı gönderdi. Söz konusu yazı, Valilik tarafından Kaymakamlığa iletildi. Kaymakamlık da bölgede kolluk kuvveti olarak bulunan jandarmaya plajın boşaltılması talimatı verdi. Bakanlığın bu kararına rağmen DALÇEV’in geçen 23 Mayıs’ta İztuzu Plajı’na denizden iki jeneratör ve iş makinesi indirmesi tepkilere neden oldu. 29 Mayıs günü İztuzu Kumsalı Kurtarma Platformu (İKUP) yaklaşık 500 kişinin katılımıyla İztuzu Plajı’nda eylem yaparak, bu duruma tepki gösterdi. Eylemde “İztuzu’nu özel değil kamu kuruluşu işletsin” denilerek, yetkililer göreve davet edildi.

Tepkiler sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın işgalci konumda olan DALÇEV’in ivedi olarak kolluk kuvvetleri tarafından tahliye edilmesi için Valiliğe gönderdiği yazı üzerine bugün harekete geçildi. “Robocop” diye adlandırılan özel kıyafetli jandarma timlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kadar jandarma, bugün teknelerle İztuzu Plajı  Boğazağzı Mevkisi’ne geldi.

DALÇEV Müdürü Ramazan Oruç, “Yargıtay kararı ile buradayız. Siz bizi buradan çıkartamazsınız. Yaptığınız usulsüzdür. Vali, bakanlıktan gelen talimatı yerine getirerek, kesin İçişleri Bakanı olma yolunda bir adım atmıştır. Bu bir siyasi karardır, bunu tanımıyoruz” diyerek, tahliyeye izin vermeyerek jandarmalara direndi. Ancak Oruç, daha sonra “Kolluk kuvvetlerine saygımızdan dolayı daha fazla direnmeyeceğiz, hakkımızı yasal yollardan arayacağız” dedi.

Ortamın sakinleşmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İztuzu’nu tahsis ettiği MSKİ yetkilileri, jandarmanın oluşturduğu güvenlik kordonu arasında DALÇEV’e ait şezlong, şemsiye ve diğer malzemeleri teknelere taşıyarak, tahliye etmeye başladı. İztuzu’na tekneyle bir de kepçe getirildi. Kepçe yardımıyla plaja geçen hafta getirilen jeneratörün kaldırılarak, götürüleceği öğrenildi.

Tahliye sırasında Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü ekipleri de hazır bulundu. Tahliye tam 5 saat sürdü.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest