firari-darbeci-askerler-(5)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırı düzenleyen askerlerin yakalanması için yürütülen çalışmalar aralıksız sürüyor. Ula Kaymakamlığı, sık sık anons yaparak halkı şüphelendikleri kişileri ihbar etmeye çağırıyor. Ayrıca arama yapılan bölgelerde bulunulmaması isteniyor.

Gökova Körfezi’ne kadar uzanan Batı Menteşe Dağları ve Ula çöküntü alanlarını oluşturan Doğu Menteşe Dağları ile Gökova Körfezi’ne hakim durumdaki Yaran Dağları, hava ve karadan ablukaya alındı. Doğrudan denize açılan küçük vadilerdeki tüm yollar da tutuldu.

Darbeci askerlerin Köyceğiz tarafına kaçmaması için de Kızılyaka tarafındaki ormanlık alanda, ekipler kuş uçurtmuyor. Muğla’ya 26 kilometre mesafedeki Gökova Körfezi etrafına kurulu Akyaka ve Akçapınar bölgesi de ekiplerce aranıyor.

firari-darbeci-askerler-(2)Firari Askerlerden Biri Kadını Kılığında

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen darbeci askerlerden 11′ini yakalamak için operasyonlar devam ediyor.

Aralarında Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’nın imamı ‘Paşa’ lakaplı Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 7 askerin gözaltına alınmasından sonra Çetibeli bölgesindeki aramalar sırasında önemli bir görüntü elde edildi. Ev sahibinin verdiği bilgiye göre, firari askerlerden birisi, çiftlik evinden kadın kıyafetleri çalıp üzerine giydi. Bölgeden uzaklaştığı anda ise ev sahibi tarafından fark edildi. İhbar üzerine bölgede araştırma yapan jandarma, firari askeri aramalarına rağmen bulamadı. Kadın kıyafetlilerin yanı sıra her olasılığı değerlendiren ekiplerin, bölgede başlattıkları kıskaç operasyonu sürüyor.

Domates Çalıp, Bakkaldan Çikolata Almışlar

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen 7 darbeci askerin yakalanmasından sonra bazı ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Aralarında Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’nın imamı ‘Paşa’ lakaplı Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 7 askerin, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kaçtıkları ormanlık alanda, asma yaprağı ve sapıyla beslendikleri ortaya çıktı.

Yakalanmadan bir gün önce firari 18 askerin bir araya gelip yeni bir kaçış planı yaptıkları bu sırada da askerlerden birisinin Çetibeli bölgesindeki bir marketten bulgur, çikolata, helva ve ekmek satın aldığı tespit edildi.

Yine askerlerin Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı orman deposunun bahçesinden de domates ve biber çaldıkları ortaya çıktı. Askerlerin bu yiyecekleri halen firarda olan grupla paylaştıkları da ifadelerden ortaya çıktı.

İfade İşlemleri Sürüyor

Kaçtıkları 10 gün boyunca geceleri dere kenarında kalan ve bu sıralarda buldukları pet şişelere doldurdukları suyla ihtiyaçlarını karşılayan askerlerin bir arkadaşlarının hastalanması üzerine yavaş hareket ettikleri öğrenildi.

Bu arada 7 askerin Muğla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin halen devam ettiği açıklandı.

“Paşa değilim”

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen askerlerden yakalanan 7′sinin, götürüldükleri Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorguları devam ediyor. Olağanüstü Hal uygulamasından dolayı gözaltı süresinin 30 gün olmasından dolayı, darbeci askerlerin ifadelerinin ayrıntılı olarak alınmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bu arada gözaltında bulunan Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’nın imamı “Paşa” lakaplı Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu’nun ifadesinde “Paşa” lakabını ilk kez polislerden duyduğunu söylediği belirtildi. Zekeriya Kuzu, ayrıca cemaatin imamı olduğuna yönelik iddiaları da kabul etmedi.

Gözaltındaki askerlerin de MAK timi olarak SAT ve özel kuvvetlere bağlı ekibe destek amaçlı bölgeye geldiklerini, terör operasyonu olduğunu bildiklerini ileri sürdükleri öğrenildi. Marmaris’e geldikleri anda gerçeği öğrendiklerini ileri süren gözaltındaki askerlerin, buna rağmen çatışmaya girdikleri de görüntülerden tespit edildi. Yakalanan tim üyelerinin de Binbaşı Taner Berber’in rahatsızlığından dolayı ilaç kullandığı onu İzmir ya da farklı bir kentteki hastaneye götürmek için yola indikleri ve yakalandıkları belirlendi.

Teslim Olup Olmamayı Tartışmışlar

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen darbeci askerlerden yakalanan 7′sinin anlattıkları ile çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Firari askerlerin en son pazar günü Çetibeli bölgesinde dere kenarında tesadüfen buluştukları öğrenildi. Gözaltındaki 7 askerin anlatımlarına göre, bu buluşma sırasında firari 18 askerin teslim olup olmamayı tartıştıkları aktarıldı. Gruptan ayrılan özel kuvvetlere ve SAT komutanlığına bağlı olan, halen de aranan askerlerin, teslim olmayacaklarını, hatta intihar edecekleri yönünde ifadeler kullandıkları da, yakalanan askerler tarafından anlatıldı. Bu ifadeler sonrasında, arama tarama faaliyetlerine katılan ekipler, bölgede vatandaşlar ile köylüleri uyardı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest