datca-devlet-hastanesine-iskan-ruhsatiMuğla’nın Datça İlçesi’nde yapımı tamamlanan ve açılışı beklenen devlet hastanesi ile ilgili bir takım eksikliklerin henüz giderilmediği açıklandı.

Datça girişinde Sağlık Bakanlığı tarafından TOKİ’ye 34 yataklı, bodrum dahil üç katlı olarak yaptırılan devlet hastanesinin yapımı tamamlandı. AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün, Geçen 1 Eylül’de Datça’yı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, hastanenin 1 Ekim’de açılışının yapılmasının beklendiğini söyledi. Öztürk’ün bu açıklamasının ardından CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’dan da belediye meclisi toplantısında bir açıklama geldi. Başkan Uçar, 1 Ekim’de açılacağı söylenen Datça Devlet Hastanesi’ne Yapı Kullanma İzin Belgesi verilebilmesi için var olan eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Belediye meclisinin Ağustos ayı olağan toplantısında konuşan Uçar, hastanede proje tadilatı yapılması gerektiğini, Maliye ve SGK’dan ilişik kesme yazısının henüz kendilerine ulaşmadığını, yapılan asansör için ise TSE’den uygunluk raporu verilmediğini açıkladı. Datça Devlet Hastanesi için, belediyeye yapı kullanma izin belgesi için müracaat yapıldığını hatırlatan Başkan Uçar, “Hastane bizim, açılması gerekiyor. En hızlı şekilde işlemlerin bitirilip hizmete girmesi gerekiyor ama ‘hastane hızlı bir şekilde hizmet vermeye başlasın’ düşüncesiyle hızlı hizmet sunarken, eksiklikleri ile daha fazla sıkıntı yaratmasını istemiyorum” dedi.

Proje Tadilatı Gerekiyor

İmar Müdürlüğünce, yapı kullanma izin belgesi ile ilgili gerekli incelemelerin yapıldığını belirten Uçar, “Arkadaşlarımızı inceleme yapılması oraya gönderdim. ‘Projeye uygun mu? Proje dışında neler var?’ diye baktılar. Proje dışında 184 metrekare dolgu alanı olarak gösterilen alan var. Burası dolgu alanı olarak gösterilmiş ama dolgu değil depo gibi bir kullanım alanı yaratmışlar. Bu durumda yapı kullanma izin belgesi verelim mi, görmezden mi gelelim? Türkiye’de devlet yapılarına olan güvensizlik ortada. Yapı kullanma izni verdikten sonra, altı boş dolgu alanı yarın çökerse, herhangi bir şey olursa bunun hesabını bana sormazlar mı? TOKİ’den bir yetkili ile görüştük. ‘Tadilat projesi hazırlansın, dolgu alanı depo veya kömürlük olarak projelendirilsin, onaylayalım sonra, ona göre yapı kullanma izni verelim’ diye kendilerine bildirdik. Henüz projeyi göndermediler. Bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. Yarın ‘belediye, hastanenin yapı kullanma iznini vermiyor’ diye sokakta laf dolaşmasın istiyorum” diye konuştu.

“Asansör, TSE’ye uygun değil”

Başkan Uçar konuşmasında, SGK ve Maliye’den prim borçlarıyla ilgili ilişik kesme yazısının gerektiğini, bunların henüz kendilerine ulaşmadığını da açıkladı.

Uçar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir diğer sıkıntı ise asansör konusudur. Yönetmeliğe göre, asansörler için TSE belgesi alınması gerekiyor. TSE’den gelen görevlinin, hastanede yapılan asansörün eski yönetmeliğe göre yapıldığı iddiasıyla hizmet veremeyeceğine ilişkin verdiği bir rapor var. Bir hata ya da görmezden gelinecek bir eksiklik, yarın farklı sonuçlar yaratacaksa, vatandaşı ve bizleri sıkıntıya sokacaksa bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. TSE’den bir belge gerekiyorsa, kusura bakmasınlar, alınsın. Eğer değiştirilmesi gereken hususlar varsa ona da TSE’deki görevliler karar versin. Niye biz sıkıntıya düşelim? Umarım kısa sürede bu sorunları çözerler ve hastanemiz bir an önce hizmete açılır” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest