datca-egitim-camiasi-okul-dedesini-unutmadi_4Datça’da 3 ilköğretim okulu, bir turizm meslek lisesi ve bir meslek yüksekokulu ile Anadolu Lisesi yaptırarak kentin ‘Okul Dede’ unvanını verdiği Kazım Yılmaz, yeni eğitim sezonunda mezarı başında anıldı.

İki yıl önce 84 yaşında yaşamını yitiren Datça’nın “Okul Dede” unvanlı, üç çocuk sahibi hayırsever iş adamı Kazım Yılmaz için Belediye Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, idareciler, okul müdürleri ve öğretmenler etkinliğe katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın tarafından Yılmaz’ın kabrine çiçek bırakılmasından sonra Kur’an okunarak, dualar edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, ilçeye altı okul yaptırıp, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlayan Yılmaz’dan övgüyle söz etti. Akın, “Kendisi hu hizmetleri ile ilçenin ve tüm eğitim camiamızın övgülerine vesile olmuş çok değerli bir büyüğümüzdür” dedi. Kazım Yılmaz gibi hayırseverlere her zaman ihtiyaç olduğunu belirten Akın, “Kendisine ve ailesine eğitim camiamız, bakanlığımız ve ilçe halkı adına bir kez daha şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Datça’mızı, eğitim-öğretim ve derslik ihtiyaçları bakımından büyük bir sıkıntıdan kurtarmıştır. Yapmış olduğu okullar ve hizmetlerden dolayı mekanının cennet olduğuna inanıyorum. İnşallah yapmış olduğu bu hizmetler, kendisinin cennete girmesine vesile olmuştur” diye konuştu.

GELECEĞE OKULLAR BIRAKTI

20 Mart 1930 Denizli doğumlu olan hayırsever İş Adamı Kazım Yılmaz, inşaat işleri ve müteahhitliğin yanı sıra turizm ve otelcilik alanında faaliyetlerde bulundu. Datça’da ilk kez 1995 yılında, Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu adı altında bir okul yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. 1999 yılında İstanbul’daki işlerini bırakıp, Datça’ya yerleşti. İkinci okulu eşi adına yaptırdığı Özcan Yılmaz Turizm Meslek Lisesi oldu. Yılmaz, daha sonra okullar zincirine sırasıyla Yılmazlar İlköğretim Okulu, Reşadiye Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu ve Muğla Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulunu ekledi. Son olarak geçen yıl Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’ni yaptırdı. Kazım Yılmaz, İstanbul’da tedavi görmekte olduğu bir hastanede 5 Ağustos 2014′de yaşamını yitirdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest