datcada-turizm-sezonuMuğla’nın Datça İlçesi’nde, yaklaşan turizm sezonu öncesi genel değerlendirme ve görüş alış veriş toplantısı yapıldı.

Datça Kaymakamlığı tarafından Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen turizm genel değerlendirme toplantısına; Kaymakam Vehbi Bakır, CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcileri, Otelciler Derneği ve işletmeciler katıldı. Turizm sezonu başlamadan önce daha kaliteli ve sağlıklı hizmet verebilmek kente tatile gelen misafirlerin memnun ayrılmaları ve işletmelerin dikkat etmesi gereken konuların ve işletmelerin sorunları hakkında karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantı beklenilenin üzerinde ilgi gördü.

Çalışma Grubu Kurulacak

Toplantının açılışında konuşan Kaymakam Vehbi Bakır, “Datça turizmini Knidos’tan ayrı düşünmek mümkün değil. Elbette tek başına Knidos’u değil, denizimizi ve doğamızı hep birlikte değerlendirmememiz gerekiyor. Datça’ya daha fazla turist getirebilmek amacıyla, bir çalışma grubunun oluşturulmasının yararlı olacağı inancındayım. Gelen insanların, Datça’dan nasıl memnun ayrılmalarını sağlayabiliriz? Kısa süreli turizm sezonunu, daha uzun bir zaman dilimine nasıl yayabiliriz? Tüm bu sorulara yanıt bulmak adına hep birlikte görüş alışverişinde bulunmak yararlı olacaktır” dedi.

Hoşgörü ve Güleryüz

Başkan Uçar ise konuşmasında, turizm konusunda Datça’da yaşayan herke görev düştüğünü belirterek, “Datça’yı tanıtacak olan bizleriz. Otel ve işletme sahiplerinden, ulaşım hizmetlerine, restoranlardan tüm iş yerlerine bu bizim öncelikli görevimizdir. Hepimize görev düşüyor. Elbette fuarlarda Datça’nın tanıtımı yapılacak. Ancak, her şeye rağmen Datça’nın tanıtımı en iyi yapacak olan bizleriz. Datça’ya gelen, burada tatil yapan insanlara ne kadar hoşgörü ve güler yüz gösterirsek, açık ve şeffaf bir şekilde kaliteli hizmet sunarsak, ilçemizin bundan daha güzel reklamı olamaz. Son yıllarda, her geçen gün Datça’ya gelen turist sayısı artıyor. Artan turist sayısını daha fazla artırabilmek için elbirliği ile hareket etmek zorundayız” dedi.

 Hızlı ve Güvenli Ulaşım

Muğla Sanayi ve Ticaret Odası (MUTSO) Datça Meclis üyesi Selma Ünal da konuşmasında, hızlı ve güvenli bir ulaşım için, Marmaris-Datça Karayolu’nun iyileştirilmesi ve Bodrum ile olan deniz bağlantısının 6 aydan, bütün bir yıla çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Ünal, “Datça’ya gelen bir turist olsam ne isterim sorusundan yola çıkarak, ben öncelikle sağlık hizmeti var mı diye araştırırım. Bir ilçede sağlık hizmetleri olarak güven duygusu veremiyor isek, ben o yere turisti çağıramam. Yetersiz olan hastane koşullarında ve hali hazırda açılamayan hastanemizle turizmde ilerleme sağlamamız mümkün değildir. Para harcamaya gelen turistin sağlığını düşünmek hakkıdır” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest