dadyadost-sanatevi-(1)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, en eski kültür ve sanat mekanlarından biri olan Dadyadost, yepyeni bir anlayışla yeniden hizmete girdi. Dadyadost Kültür ve Sanat Evi’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve kalabalık bir davetli topluluğunun katılımı ile açılışı yapılan Dadyadost Kültür ve Sanat Evi, sergi ve konferanslar, mini konser ve şiir dinletileri ile film gösterimlerinin yanı sıra her akşam canlı müzik ve cafe-bar farkıyla Datçalılar’a hizmet verecek.

İstanbul’daki Mekan Kalamış’ın sahipleri Selçuk ve Işık Bilgin çifti tarafından işletilecek olan Dadyadost Kültür ve Sanat Evi’nde ilk sanat etkinliği, ressam Oğuz Tığlı’nın suluboya resim sergisi oldu. Sanatçının portreler ve Datça manzaralarından oluşan 65 eserinin yer aldığı sergi 1 Haziran tarihine kadar açık kalacak.

Belediye Başkanı Gürsel Uçar, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Datça’nın geçmişinde önemli bir yere sahip olan bu mekanın yeniden hizmete açılmasının önemli olduğunu söyledi. Uçar, ” Datça’nın en renkli simalarından biri olan rahmetli Turgay Sönmez ağabeyimiz tarafından, kültür ve sanat etkinlikleriyle Datçalılar’ın hizmete açılan bu mekan uzun bir süre kapalı kaldıktan sonra yine ‘Dadyadost’ adıyla ve aynı amaçla açılıyor olması, ilçemiz adına sevindiricidir. Bu mekanı Datça’ya kazandıranlara teşekkür ediyorum. Böyle bir ortamın sanatla beraber paylaşılacak olması ayrı bir anlam ve güzellik taşıyor” dedi.

İşletme sahibi Selçuk Bilgin, günün anısına Belediye Başkanı Gürsel Uçar’a bir plaket vererek teşekkür etti. Bilgin, “Datça gibi doğa harikası bir turizm şehrinde, kültür ve sanat geçmişi çok eskilere dayanan bir işyerinde, önemli misyonu devraldığımızın farkındayız. Bu bilinç ile hareket ederek, Datça’ya yakışır en iyi hizmeti sunabilmenin gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest