datca-sandaletleriDatça’da oturan Mehmet ve Tufan Türk kardeşler, yaklaşık 50 yıldan bu yana el yapımı sandalet üretiyor. Türk kardeşler, Emel Sayın ve Türkan Şoray gibi ünlü isimlere özel sandalet yaptıklarını söyledi.

Datçalıların “Paşa Dede” olarak tanıdığı Datça sandaletlerinin ustası Adem Türk’ün yaşamını yitirmesiyle mesleğini oğulları 66 yaşındaki Tufan Türk ve 68 yaşındaki Mehmet Türk sürdürüyor. Babasının yanında iyi bir çıraklık dönemi geçiren iki kardeşin usta ellerinden çıkan sandaletler, beğeni topluyor. Yat limanı ve Ambarcı Caddesi’ndeki atölyelerinde çalışan iki kardeşin saf deriden ürettikleri yüzlerce çeşit tasarım sandalet hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.  Deri sandaletlerin ayak sağlığına uygun olduğunu belirten Mehmet Türk, şöyle dedi:

“Sandaletlerimizi hemen hemen birçok kişinin ayağında görmeniz mümkün. Özellikle adını duyup da adresine teslim sipariş verenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kaliteli malzemeden el emeği ile hazırladığımız sandaletleri modern ayakkabı tasarımlarına uygun olarak da yapmaya başladık. Özel malzemeden yapılan sandaletlerimiz uzun yıllar dayanıklılığını ve kalitesini korumaktadır.”

Mehmet Türk, yaptıkları sandaletleri Emel Sayın ve Türkan Şoray gibi ünlü isimlere de gönderdiklerini söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest