bodrum-sanayi-sitesi-(2)AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, sanayi sitesi altında bulunduğu belirtilen hipodromun gün yüzüne çıkarılmasıyla ve duvar kalıntıları duran 236 yıllık Aya Nikola Rum Ortodoks Kilise’nin restore edilmesiyle ilgili çalışma yapılacağını açıkladı.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, turizm haftasının kutlandığı günlerde parti binasında çeşitli açıklamalar yaptı. AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’le birlikte Bodrum, Marmaris ve Fethiye turizm konseyiyle Ankara ziyareti yaptıklarını belirten Demiralp, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’la görüştüklerini söyledi. Bodrum, Fethiye ve Marmaris’te bulunan antik kazılara ait destek sözü aldıklarını belirten Demiralp, “Bodrum’da sanayi sitesinin altında bulunan Hipodrum’un gün yüzüne çıkarılması, Mouseleum, Aya Nikola Kilisesi’nin restorasyonu ve Gümüşlük Myndos Antik Kenti kazıları çalışmalarının tekrar başlatılması hususunda bakan yardımcımızın oluru ile müsteşarımız Nihat Gül çalışma başlattı. Bölgenin tanıtımı ile ilgili sunduğumuz öneriler üzerine bakan yardımcımız, Turizm ve Tanıtma Genel Müdürümüz İrfan Önal ile toplantı yapmamızı sağladı” dedi.

bodrum-sanayi-sitesi-(1)Bodrum Tanıtma Vakfı’nın yürüttüğü, yaklaşık 700 yabancı gazeteci, yazar ve tur operatörünün uçak biletlerinin karşılaması, Bodrum tanıtım çalışmalarının bakanlığın tüm dünyaya yönelik yapmış olduğu yayınların içinde yer almasına, hazırlanacak olan “Bodrum Mavi Yolculuk” tanıtım filminin bakanlık tarafından tüm dünyaya yayınlanmasının sağlanmasına karar verildiğini de duyurdu. Mayıs ayında Turizm Tanıtma Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Bodrum turizmcilerinin katılacağı ‘work shop’ yapılması kararının da alındığını anlatan Demiralp, “Açıklanan 9 maddelik turizm eylem planındaki Nisan ve Mayıs aylarında tarifeli uçaklara yapılacak olan yakıt desteği Eylül ayına kadar uzatılmıştır. Bu gelişme turizmciler için oldukça önemli bir destektir” dedi.

Sanayi Sitesi Kaldırılabilir

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Demiralp, hipodrom ile ilgili kazı çalışması için öncelikle sanayi sitesinin kaldırılması ve başka yere taşınması gerektiğini söyledi. Demiralp, “Tabii bunu sanayi sitesindeki kiracılar veya mülk sahipleri ile de görüşme yapılıp talepleri alınacak. Hipodrom, turizm açısından çok önemli bir hazine. Uzun süredir konuşulan ve gündeme gelen bir konuydu. Artık konuşmaktan öteye daha ileriye adımlar atacağız” dedi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest