yalikavak-deniz-dibi-temizligi-(8)Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası kapsamında dalgıçlar bu hafta Yalıkavak sahilini temizledi. Etkinliğe katılan öğrenciler de kıyı temizliği yaparak çalışmalara destek oldu.

“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla başlatılarak çevre bilincinin artırılmasına katkı sunmak amacıyla düzenlenen Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası devam ediyor. Bodrum’da yaz sezonu öncesi, Bodrum Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği deniz dibi temizlik etkinliği, sırasıyla yarımada genelindeki koylarda yapılan çalışmalarla devam ediyor.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinde görevli dalgıçlar, çalışmalar kapsamında bu hafta içi yalikavak-deniz-dibi-temizligi-(9)Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi sahilini temizledi. Çalışmalar Bodrum Belediye A.Ş. Yalıkavak Cafe önünden başladı. Yalıkavak Limanı ve liman yanındaki plaj, gerek mevsimsel şartlar nedeniyle denize dolan gerekse bilinçsizce denize atılan atıklardan arındırıldı. Bodrum Belediyesi birim müdürleri ve birim sorumluları da etkinlik alanında bulunarak yapılan çalışmaları takip etti.

Etkinliğe ayrıca Yalıkavak Neşe Doğan İlkokulu öğrencileri de katılarak destek verdi. Dalgıçların deniz dibi temizliği yaptığı sırada etkinliğe katılan 30 öğrenci, plajı ve kıyıları temizledi.

Çalışmaların sonunda geçtiğimiz yıl Yalıkavak’ta yapılan ilk deniz dibi temizliğinde toplam yalikavak-deniz-dibi-temizligi-(4)1124 kg atık çıktığı, bu yılki çalışmalarda ise önemli ölçüde bir düşüş gözlendiği belirlendi. Ve yapılan ayrıştırma ve ölçümleme işlemlerinin ardından 64 kg plastik, 28 kg lastik, 128 kg cam, 23 kg alüminyum, 21 kg da metal olmak üzere bu yıl Yalıkavak’tan dalgıçlar tarafından denizden 2 metreküpe tekabül eden toplam 264 kg atık çıkarıldığı tespit edildi.

Deniz Dibi Temizliği Programı:

04 Mayıs           : Gündoğan
11 Mayıs           : Türkbükü
18 Mayıs           : Gölköy
25 Mayıs           : Torba
yalikavak-deniz-dibi-temizligi-(1)08 Haziran        : Kumbahçe

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest