cam-kese-bocegiMuğla’nın Datça İlçesi’nde bir grup doğa gönüllüsü, çam kese böceğine karşı kuş popülasyonunu artırarak mücadele için çalışma başlattı.

Datça Orman İşletme Şefliği ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, doğa gönüllüleri tarafından temin edilen 70 kuş yuvası, çam kese böceklerinin en yoğun olarak görüldüğü ormanlık alanlara asıldı. Datça Orman İşletme Şefi Uğur Orhun, çam kese böceği ile mücadelede kuş yuvalarının önemli bir rol oynadığını söyledi. Orhun, “İbibik ve guguk kuşları başta olmak üzere birçok kuş türü, bu böceği yiyerek besleniyor. Datça’da kuş yuvası projesi organizasyonunu yaparak bizlere destek olan doğa gönüllülerine teşekkür ediyorum. Son iki aydır yürütülen proje çerçevesinde; ilk aşamada, Hızırşah ile Mesudiye mahalleleri arasında çam kese böceklerinin en yoğun olarak görüldüğü ormanlık alanda çalışma başlattık. Doğa gönüllüleri tarafından temin edilen 70 kuş cam-kese-bocegine-karsi-gonullu-mucadele-(3)yuvasını bu bölgeye asarak, kuş popülasyonunu artırmayı ve dolayısıyla çam kese böceği ile mücadelede önemli bir yol kat etmeyi planlıyoruz” dedi.

Çam kese böceklerinin düşmanı olan kuşların, ormanlık alanlarda barınmalarının önemine dikkat çeken Orhun, “Kuş yuvası asma uygulaması, çam kese böcekleriyle mücadelede doğaya en uygun yöntem olduğu için tercih ediliyor” dedi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest