dostluk-kulaclarini-bu-kez-bodrumdan-istankoye-atti_1Açık su yüzücüsü Seda Kansuk, Türk- Yunan dostluğunu pekiştirmek ve dostluk mesajı vermek amacıyla geçen 1 Temmuz’da başlattığı Dost Kulaçlar projesinin üçüncü etabı kapsamında bu defa Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na kadar yüzdü.

Sabah sert hava koşulu engeliyle karşılaşan Seda Kansuk, öğlen Akyarlar Mahallesi’ndeki Ali Hoca Burnu Plajı’ndan denize açıldı. Sürat botu ile karaya yanaşan Kansuk, denize atlayarak önce karaya çıkıp, selam verdi. Performansı öncesinde basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Kansuk, “Türk- Yunan dostluğunu pekiştirmek amacıyla, Dost Kulaçlar Projesi’ne Sakız Adası ile başladım. 5 etaplık bir projedir. Sakız, Sisam’dan sonra bugün de İstanköy Adası’nda dost kulaçlarımı atıyorum. Hedefi yarılamış olduk. Gelecek hafta Midilli’ye 2 dostluk-kulaclarini-bu-kez-bodrumdan-istankoye-atti_12hafta sonra da Rodos’a geçeceğim. 6 kişilik bir ekibiz. 1 cankurtaran, doktor, hakem, eşim Memduh Kansuk ve kaptanımız bana eşlik edecek. Uluslararası sulara kadar Türk Sahil Güvenlik botu ve daha sonra da Yunan Sahil Güvenlik Botu güvenliği sağlayacak. Uluslararası sularda ise iki sahil güvenlik botu birbirine çiçek verecek ve dostluk çemberi oluşturacağız. Ben de Kos’a kulaçlarımla onları kucaklamaya gidiyorum” dedi.

Açıklamasının ardından saat 11.30′da başlama düdüğünün çalması ile Kansuk, dost kulaçlarını İstanköy Adası’na doğru atmaya başladı. Akıntı ile birlikte 8 kilometrelik bir mesafe kat eden Kansuk, 2 saat 21 dakikalık bir performans sergileyip, İstanköy Adası’ndaki Lampi Burnu’nda karaya ayak bastı. Hava koşulları nedeniyle Yunan Sahil Güvenlik Botu’nun karşılamaya gelmediği öğrenildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest