dto-baran-aciklamaTürkiye’de bir Oda seçiminin, Yüksek Seçim Kurulu ile geçerli sayıldığı ilk seçim DTO Bodrum seçimleri oldu.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şube Başkanlığının 2 Nisan günü gerçekleşen ve Orhan Dinç ve ekibinin kazandığı seçimin önce İl Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi ardından yapılan itiraz ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal kararın bozulmasına ilişkin Avukatı Baran Akcan bir değerlendirmede bulundu.

Emsal bir karardır….

Avukat Akcan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Başta dediğimiz gibi bu karar açıkça hukuka aykırı alınmış bir karardı. İl Seçim Kurulunun kararları genel kural olarak gereği kesindir ve bozulamaz. Ancak genel hukuk kuralları hukuka açıkça aykırı olması halinde üst merci tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebeple yapmış olduğumuz başvuru neticesinde il seçim kurlunun kararı hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilmiştir.

Bu emsal bir karardır, Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlere itiraz kararlarında bu tür kararlar alınabileceğine işaret ediyor.”

Akcan ayrıca, “Türkiye’de bir Oda seçiminin, Yüksek Seçim Kurulu ile geçerli sayıldığı ilk seçim DTO Bodrum seçimleri olmuştur” dedi.

YSK’nın aldığı kararda, “ Hukuka açıkça aykırılık içeren/tam kanunsuzluk hali içeren Muğla İl Seçim Kurlunun 05.04.2018 tarihli 2018/2 sayılı kararının iptal edildiğine karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest