dunya-aricilari-kongrede-bulusacak-1Fethiye’de bu yıl beşincisi düzenlenecek Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nin 01-05 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) ve aynı zamanda Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı olan Ziya Şahin, bir önceki kongrede olduğu gibi konaklama ağırlıklı bir katılım sağlanarak, Türkiye ile dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunlarının, konularında uzman, ulusal ve uluslararası bilim insanları ile arıcıların katılımıyla tartışılması ve fikir paylaşımına açık bir kamp havası yaratılacağını söyledi.

“ARICILAR İÇİN ÖZEL SORU MASASI KURULACAK”

Arıcıların konusunda uzman kişilerle her türlü sorunları tartışma fırsatı bulacağını ifade eden Başkan Şahin, “5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nde çağrılı bildirilerin yanı sıra, Bilim Kurulu tarafından seçilmiş konu başlıkları için yapılan başvurular özen ile değerlendirilerek sözlü ve/veya poster olarak kabul edilecektir. 2014 yılında düzenlediğimiz kongre anket değerlendirmesi, yaptığımız dunya-aricilari-kongrede-bulusacak-_1uygulamanın tüm katılımcılar tarafından çok olumlu ve faydalı bulunduğunu göstermektedir. Bu sebep ile aynı uygulama devam edecek. Öğleden önceki bölümde ana toplantı salonunda bilimsel konular sunulacak ve öğleden sonra ikinci bölümde, küçük salonlarda aynı anda farklı konular interaktif şekilde tartışılacaktır. Uluslararası düzeyde tüm katılımcıların buluşmaları ve fikir paylaşımları sağlanacaktır. Geçen kongrelerden farklı olarak, 2016 yılında düzenlenecek olan kongremizde, arıcıların arzu ettikleri soruların tartışılması için özel soru masası kurulacaktır. Arıcılar, konusunda uzman kişilerle her türlü sorunlarını tartışma fırsatı bulacaklardır. Arıcılarımızın saha deneyimlerini ve uygulamalarını paylaşmaları için fırsat oluşturulmuştur. Üreticiler uygulamalarını sunum halinde bilim kuruluna gönderecekler ve içlerinden seçilen dört bildiri programa alınacaktır” dedi.

“DÜNYADA FARKLILIK YARATAN BİR KONGRE”

Her düzenlenen kongrede katılımcı sayısının arttığını belirten Şahin, “2014 yılındaki kongrede başlatılan ‘Sektör Konuşuyor’ paneli iki ayrı günde TAB ve APIMONDIA kontrolünde uzman gazeteciler tarafından yönetecektir. Ülkemizde üretilen balımızı dünyaya tanıtmak ve diğer ülkelerde üretilen balların tarafımızca tanınması amacıyla, konusunda uzman yabancı jüri başkanı, jüri üyeleri ve uluslararası kriterler gözetilerek yapılan bir değerlendirme sürecinde bal yarışması düzenlenecektir. Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerini ve çalışmalarını tanıtabilecekleri stantların açılması için kapalı ve açık sergi alanı oluşturulacaktır. Uluslararası katılımlı özellikle ticari bağlantı yapmak isteyen stant katılımcısı ve/veya stant almadan katılan firma yetkililerini öncelikle bölge işletmecisi ile buluşturmak, uzun soluklu ve kalıcı ticari bağlantılar başlatılabilmesine vesile olmak kongrenin en önemli sorumluluklarından biridir. 2008 yılında düzenlemeye başladığımız Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi geldiğimiz bu noktada adından söz ettiren, dünyadaki arıcılık kongreleri arasında farklılık yaratan, sektörün tümünü kucaklayan, dünya markası bir kongre olmayı başarmıştır. Her düzenlenen kongrede, katılımcı, stant, katılan yabancı ülke, katılan yabancı delege, yerli ve yabancı bildiri sayıları bakımından çok başarılı bir yükseliş trendi yakalamıştır. Böylelikle Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi, Apimondia Kongresi’nden sonra arıcılık esaslı, düzenli olarak organize edilen en kalabalık uluslararası katılımlı kongre olma yönünde emin adımlar ile ilerlemektedir” diye konuştu.

dunya-aricilari-kongrede-bulusacak-_6GÜZEL BİR TATİL DENEYİMİ

Şahin, 5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nin yüzde 82 oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’deki Liberty Hotels Lykia’da düzenleneceğini belirterek, “Babadağ’ın eteklerinde çam ağaçlarıyla çevrili bakımlı bahçeleri ve eşsiz peyzajıyla 370 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine kurulmuştur. Kum ve çakıldan oluşan Akdeniz ve Ege denizinin birleştiği turkuaz mavisi koylarından birinde 650 metre uzunluğunda özel bir plaja sahiptir. Kongre, programın yanı sıra yılın yorgunluğunu atmak adına tüm katılımcılar için kusursuz bir tatil deneyimi olacaktır. Ülkemiz ve dünya arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları ile çözüm yollarının tartışılacağı, Muğla çam balının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılacağı, 1 – 5 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan 5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne herkesin destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest