6'nci-knidosun-siri-sanat-festivali--(4)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA) tarafından düzenlenen 6′ncı Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali; Türkiye’nin önde gelen resim, heykel, seramik ve cam sanatçılarının eserlerinden oluşan karma serginin yer aldığı görkemli bir açılış töreni ile başladı.

Bu yıl “barış ve sanat” teması ile gerçekleştirilen festivalin açılış törenine kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Sergide Emel Vardar, Funda Tarakçıoğlu, İhsan Kendir, Jamil Cacha, Mehmet Emin Erdoğdu, Ayşen Savcı, Tülin Yiğit Akgül, Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Kenan Aydemir gibi sanatçıların kişisel eserlerinin yanı sıra, UKKSA’da düzenlenen sempozyumlara katılan 40 sanatçının karma eserleri yer aldı.

15 Ülkeden Şairler Gelecek

UKKSA Başkanı Nevzat Metin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl festivalin ana temasının “barış ve sanat” olduğunu belirterek şunları söyledi:

6'nci-knidosun-siri-sanat-festivali--(2)“Sanatın olduğu yerde insanlık tarihi, barışın olduğu yerde insanlık vardır. Can Yücel’i anma etkinliklerimize, bu yıl 15 farklı ülkeden şairler gelecek. Yemen, İsrail, Filistin, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden şairler burada olacaklar. Çoğu kendi ülkelerinde uzakta sürgünde yaşamak zorunda kalan bu şairleri, barış ve sanat festivalinde ağırlayacağız. Dünyamızın birçok bölgesinde kan ve gözyaşı akarken, sanat ve barışa olan ihtiyacımız katlanarak artmaktadır.”

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ise konuşmasında, sanatçıların toplumun yüreği ve aklı olduğunu söyledi. Bakır, “İnsanlık tarihi boyunca insanlığa hizmet eden, bundan sonra hizmet edecek olan tüm sanatçılarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Yaşam Boyu Onur Ödülleri

Canlı müzik eşliğinde gerçekleştirilen açılış töreninde UKKSA Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Osman Saffet Arolat ve Heykeltraş Emel Vardar, ressamlar Teoman Sürdor, Ertuğrul Ateş, Muzaffer Akyol ile Gazi Üniversitesi Tasarım ve Sanat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nuran Bilgin’e, UKKSA tarafından yaşam boyu onur ödülü verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest