ebru-akcatepe-sergiÜnlü tiyatro sanatçısı Halit Akçatepe’nin de kızı olan Akçatepe’nin genetik mirası sanatçı olmak. Gündoğan Galeri Costa’da “Yüzler ve Mekanlar” adlı resim sergisini 19 Ağustos’ta açacak olan ressam “Sanat Aşktır” diyor.

Gündoğan’ın tek sanat galerisi Galeri Costa, 19-25 Ağustos tarihlerinde Ebru Akçatepe’nin “Yüzler ve Mekanlar” adlı resim sergisine ev sahipliği yapacak.

İlk resim çalışmalarına anneannesini izleyerek başlayan Akçatepe, üniversite yıllarından sonra resim tutkusunu; 2007`de evlendiği ünlü ressam, heykeltraş, grafiker, Şinasi Bozatlı (www.bozatli.net)`nin atölyesinde profesyonel olarak geliştirmiş. Uzun yıllar süren tiyatro hayatı ve Viyana Uluslararası Kültür merkezindeki görevi, sanatçının resim alanındaki yeteneğini yaratıcı hale getirmesini sağlamış.

Sanatçı Ebru Akçatepe “Resmin, tiyatronun, müziğin, fotoğrafın, yani sanatın bütün dallarının insanlar için çok ciddi, eğitici görevleri olduğuna inanıyorum. Sanatla, kendimizi tanımayı öğreniyoruz. Olgunlaşarak, gelişip özgürleşiyoruz. Hele sanat dalları birlikte kullanıldığında ortaya çıkan olağanüstü güzellik, içimizi zenginleştiriyor” diyor.

Akçatepe basın bülteninde şunları söylüyor:

“Uzun yıllar tiyatroyla iç içe yaşadım. Oyunları izlerken çoğu zaman değişen sahnelerin resimlerini yapmayı hayal ederdim. Bu hayalin peşinden gittim. Artık gerçek hayatın içindeki sahneleri resime dönüştürüyorum. Çalışırken, kendimi tiyatronun kulisindeymişim gibi hissediyorum…Sanat hayattır, aşktır, en değerli dosttur; bizi sarar sarmalar, eğitir, neşelendirir, mutlu eder… Mutluyum…”

İstanbul doğumlu sanatçı, Viyana Ekonomi Üniversitesi Reklamcılık ve Pazarlama bölümünü bitirdikten sonra Viyana Film Akademisinden mezun oldu.

Sinema ve tiyatro ünlü ismi sanatçı Halit Akçatepe`nin kızı olan ve dede, babaanne, anneannenin de sanatçı olduğu bir ortamda yetişen Ebru Akçatepe; Viyana, İstanbul ve Bodrum`daki atölyelerinde resim çalışmalarını sürdürürken diğer yandan tiyatro ve müzik dallarındaki sanat menajerliği mesleğine de devam ediyor.

Serginin açılış kokteyli 19 Ağustos’ta saat 19.00’da. Butik Otel Costa Farilya’nın içinde faaliyetini sürdüren Galeri Costa’nın kuratörlüğünü İlke Sönmez yapıyor.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest