Emin-FındıkogluEmin Fındıkoğlu + 12 big band orkestrası, Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin konuğu oldu. Suda Caz Konserleri kapsamında sahne alan Emin Fındıkoğlu+12, Gümüşlük’te gün batımında müzik tutkunlarına muhteşem bir caz ziyafeti verdi.

Emin Fındıkoğlu’nun yeni projesi Emin Fındıkoğlu + 12, Suda Caz sahnesinde standart caz klasiklerinin yanı sıra Fındıkoğlu’nun yeni bestelerinden oluşan bir seçkiyi de seslendirdi. “Pocket size big band” olarak adlandırılan ve 14 müzisyenden oluşan topluluk, Gümüşlük sahilindeki konserde ülkemizin trompette en önde gelen isimlerinden Şenova Ülker, Tolga Bilgin ve Barış Doğukan Yazıcı, trombonlarda Işık Üstündağ, Ebru Kennington ve Didem Yılmaz, saksafonlarda Duru Tuna, Sonay Yılmaz,  Barış Ertürk ve Tamer Temel, kontrbasda Derya Davulcu, davulda Ekin Cengizkan ve vokalde 6 yıldır orkestranın piyanist ve şefi Emin Fındıkoğlu ile beraber çalışan caz vokalisti Meltem Ünel’den oluşan bir kadroyla çıktı.

İlham-Gencer_2İlham Gencer’e yaşam boyu onur ödülü verildi

Emin Fındıkoğlu + 12, “big band” konseri öncesinde Türkiye’de caz müziğine kattığı değerler nedeniyle emektar caz sanatçısı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verildi. Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden biri olan ve kendi ifadesine göre 92 yaşındaki kıdemli müzisyen İlham Gencer, Türkiye’de caz müziğinin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağladı. Türkçe sözlü pop müziğini başlatan isim olarak tanınan Gencer halen aktif olarak şarkı söylemeye devam ediyor. Konser öncesi ödülünü festivalin yaratıcıları Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu’nun elinden alan İlham Gercer, ödülünü alırken, “Bu ödülü Türkiye’nin en güzel ellerinden alıyorum. Gülsin Onay, Türkiye’nin en iyi piyanisti, onur duydum” diyerek, teşekkür etti.

Program öncesinde Emin Fındıkoğlu + 12 ile 2 caz klasiğini seslendiren caz duayeni Gencer, izleyicilerden büyük alkış aldı. Emin Fındıkoğlu + 12, festival sahnesinde seslendirdiği repertuarda, Fındıkoğlu’nun bestelerinin yanı sıra, “Acayip Karayipler”, “I concentrate on you”, “My Foolish Heart”, “Les moulins de mon coeur”, Moonlight in Vermont” ve “Blue skies” gibi eserlere yer verdi. 2 saat süren konserin ardından cazseverler, orkestrayı sahnede tekrar isteyince Emin Fındıkoğlu + 12 geceyi bis yaparak bitirdi.

Festivalin sponsorları:

13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili ve Biletix’den temin edilebilir.  Bilet iletişim: 0 537 040 37 40

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfestival

13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:

UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)

10 Ağustos – Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)

11 Ağustos – GFA Flüt konseri (Toprak ev)

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest