emre-konser-1Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Toprak Ev Piyano Serisi’ne konuk olan Emre Yavuz’un piyano resitali ile devam etti. Bu sene piyano ile başlayan, önümüzdeki yıllarda farklı enstrümanlarla devam edecek olan butik konserler serisi, Gümüşlük sahilinde festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de Piyanist Emre Yavuz’un Schubert’ten seslendirdiği eserlerle başladı.

Emre Yavuz, 2012 yılından beri piyanistliğiyle olduğu kadar orkestra şefi olarak da uluslararası alanda tanınan önemli piyano pedagogu Arie Vardi ile çalışıyor. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen 2. Ulusal Piyano Yarışmasında büyükler kategorisinde birinci olan Emre Yavuz, müzik eğitimine 6660 sayılı “Harika Çocuklar Yasası” kapsamında Ankara Devlet Konservatuarında Prof. Kamuran Gündemir’le başladı. Çalışmalarına önce Viyana’da Roland Batik’le, ardından Hannover’de tanınmış piyano pedagogu Karlheinz Kämmerling’le devam eden Yavuz, 9 yaşından beri Mavi Kuş Uluslararası Müzik Yarışması ve 4. Rosario Marciano Piyano Yarışması gibi katıldığı uluslararası yarışmalarda birincilik ödüllerine layık görüldü.

emre-konserSchubert’ten Alman Dansları

Piyanist Emre Yavuz, Toprak Ev Piyano Serisi kapsamındaki konserine Franz Schubert’ten seslendirdiği “Sonat D. 664” adlı yapıtla başladı. Bu eser, 1- Allegro moderato 2- Andante 3-Allegro başlıklı bölümlerden oluşuyordu. Ardından “12 Ländler D. 790” başlıklı Alman Dansı’nı seslendiren Yavuz, programın son eserinde yine Schubert’ten “Sonat D. 959” başlı yapıta yer verdi. 1-Allegro, 2- Andantino,  3-Scherzo, 4-Allegro vivace, 5- Rondo ve 6-Allegretto başlıklı altı bölümden oluşan eseri mükemmel yorumlayan Emre Yavuz, festival izleyicisinden büyük alkış aldı. Emre Yavuz’u ayakta alkışlayan klasik müzikseverler, sanatçıyı tekrar sahneye davet etti. Yavuz, izleyiciler için bis yaparak Schubert’ten uyarladığı bir liedle programı sonlandırdı.

Toprak Ev’de sempatik, samimi ve özel konserler

Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev, önceki yıllarda da Gümüşlük Festival Akademisi öğrencilerinin konserlerine ev sahipliği yapmıştı. Geçtiğimiz yıl, festival sonrasında konserleri kaçıran klasik müzikseverler için 3 küçük konser yaptıklarını belirten festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu, “Toprak Ev’de düzenlediğimiz konserlerin çok sempatik, samimi ve özel konserler olduğunu fark ettik, bu nedenle bu yıl böyle bir seri konser düzenlemeye karar verdik. Toprak Ev, çok özel bir atmosfer ve akustiğe sahip, çok güzel mekan; tüm klasik müziksever dostlarımızı bekliyoruz” dedi.

Toprak Ev piyano konserleri, ilerleyen günlerde Ilya Kondratiev, Gülsin Onay ve Stephan Blet’in verecekleri piyano resitalleriyle devam edecek. GFA öğrenci konserleri de yine Toprak Ev’de klasik müzikseverlerle buluşacak.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest