marmarisin-en-pahali-kurbanligi-20-bin-liralik-albatros-_1Marmaris’te kurulan  kurban pazarında en pahalı kurbanlık Simental cinsi 1 ton ağırlığındaki ‘Albatros’ adlı boğa, 20 bin liraya  satışa çıktı. ‘Aslan’ adlı teke ise bin 400 liraya satıldı.

Marmaris’in 5 kilometre çıkışında bulunan Günnücek Mevkisi’nde Muğla Büyükşehir Araç Parkı’nda Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla hayvan pazarı kuruldu. Muğla’nın Yerkesik beldesi, Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca ilçelerinden canlı hayvan pazarına gelen üreticiler, kurbanlıklarını kurdukları çadırlarda satmak için beklemeye başladı. Büyükbaş hayvanlar en az 6 bin, en fazla 20 bin liradan ve küçükbaş hayvanlar ise 500- 1400 lira arasında satışa çıkarıldı.

Pazarın en pahalı kurbanlığı ise Muğla’nın Yerkesik Beldesi’nden gelen besici Ayberk Arıcı’nın yetiştirdiği “Albatros” adlı Simental cinsi 1 ton ağırlığındaki boğa oldu. 20 bin liradan satışa çıkartılan dana oldu. Elleriyle beslediği hayvanı 20 bin liraya satmak istediğini belirten Arıcı, “Simental cinsi danamız çok iyi et verir ve bu ırkın özelliği budur. İlgi büyük fakat alıcılar az. Yedi memur ortaklaşa danamı almak için ön görüşme yaptı. Nasip olursa satılacaktır” dedi.

TEKE BİN 400 LİRAYA SATILDI

Pazarın en çok rağbet gören hayvanları ise keçiler oldu. İstanbul’dan bayram tatiline yazlığına gelen ve adını vermek istemeyen bir kişi, Ortaca’da besicilik yapan Ertuğrul Yaman’ın “Aslan” adını verdiği 57 kiloluk tekeyi bin 400 liraya satın aldı.

BAKAN ÇOK ALAN YOK

Muğla’nın Yerkesik Beldesi’nden 15 yıldır Marmaris Hayvan Pazarı’na gelen besici Nedim Eken durumu şöyle değerlendirdi:

“Önceki yıllarda hayvan pazarına erken gelirdik ve arife günü sabah saatlerinde satışlarımızı bitirirdik. Bu yıl fazla talep yok. Hayvan pazarına gelen vatandaşların yüzde 90′ı geri gidiyor sadece yüzde 10′u alıyor. “Bu sene fiyat çok yüksek alım durumum yok” diyerek geri dönüyorlar. Hayvanlara bakan çok alan yok. Herhalde vatandaşların çoğu alım gücü olmayınca çeşitli kurumlara bağış yapıyor.”

Besici Ayberk Arıcı da, “Her keseye göre hayvan olmasına rağmen bu yıl rağbet yok. Hayvan pazarında doğru dürüst alıcı bulamıyoruz. Herkes bakıyor, fiyat sorup gidiyor. Umarım satış olur, kazanırız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest