fethiye-muzesi-(1)Fethiye’de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 15 engelli, Fethiye Müzesi’ni gezerek tarihi eserleri inceledi.

Evlerinden servisle alınarak Fethiye Müzesi’ne getirilen 15 engelli, Müze Müdürü Emel Özkan ile birlikte müzeyi gezdi. Engellilere çoğunluğu antik Likya dönemine ait eserler hakkında bilgiler verildi. Tekerlekli sandalyeler nedeniyle ulaşım zorluğu yaşadıkları müzede 1 saat geçiren engelliler, Fethiye ve çevresinin 2 bin yılı aşan geçmişini yakından tanıma fırsatı buldu.

Engellilerle birlikte müzeyi gezen Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye Kalesi yanına müze yapılması için Fethiye Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında protokol imzalandığını ancak Muğla’nın büyükşehir kapsamına alınmasından sonra projenin hayata geçirilemediğini söyledi. Kaymakam Çalık, “Bu protokol gereğince Fethiye Kalesi’nin yanında açık ve kapalı bir müze yapılıp, bu bina belediyeyle takas edilecekti. Büyükşehir Yasası çıkınca belediyenin imkanları değişti. O konuyu tekrar gündeme getirip, bu müzeyi oraya taşımak çok yerinde olacak. Bir açık hava müzesi yapıp, yanında da bu müzeyi sergilemek gerek. Aynı zamanda kale restorasyonuna da başlangıç yapmak ilçenin turizm destinasyonuna ayrı bir değer katacak” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest