bodrum-imsiktaki-darbe-helikopterleriDarbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otele havadan bomba yağdırıp asker indiren üç helikopterden biri İzmir’e Çiğli Ana Jet Üssü’ne dönerken, ikisinin ise yakıt ikmali yapmak için indikleri Bodrum Mumcular bölgesindeki Imsık Askeri Havalimanı’nda personel tarafından kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı oteli bombalayan üç helikopterden biri İzmir’e döndü. Diğer iki helikopter, Bodrum Mumcular bölgesindeki Imsık Askeri Havaliman’ına iniş yaparak yakıt ikmali yapmak istedi. Ancak “Yakıt desteği verme” talimatı üzerine yakıt verilmeyen iki helikopterin, havalimanındaki personel tarafından zarar verilerek kullanılmaz hale getirildiği belirtildi. Helikopterlerin havalimanında bekletildiği bildirildi.

İkinci Bir Emre Kadar Bodrum’da Tutulacaklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde kaldığı otele saldırı düzenleyen darbeci askerleri taşıyan iki helikopter, halen, yakıt ikmali yapmak için indikleri Bodrum’daki Şehit Üsteğmen H. Konuralp Özcan Kışlası’ndaki Imsık Askeri Havalimanı’nda tutuluyor. İnişlerinden itibaren kalkmalarına izin verilmeyen helikopterlerin ikinci bir emre kadar burada tutulacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırı düzenleyen darbecilerin kullandığı iki askeri helikopter, içinde yaklaşık 10 askerle birlikte, Mumcular Mahallesi’nde bulunan Şehit Üsteğmen H. Konuralp Özcan Kışlası’ndaki Imsık Askeri Havalimanı’na o gece saat 04.00′te indi. Helikopterlere yakıt almak isteyen darbeciler ile kışlada görevli askerler arasında kısa bir tartışma yaşandı. Kışlanın komutanı, askerlere emir vererek helikopterlerin kalkmasına izin verilmemesini ve gerekirse tankerdeki benzinin boşaltılmasını emretti. Yakıt ikmali yapamayan darbeci askerlerin, bölgeye gelen 3′üncü bir helikopterle uzaklaştıkları ve bu sırada askerlerden ikisinin yakalandığı bildirildi. Ayrıca, helikopterlerin bulunduğu alana F16′ların da inmemesi için piste yakıt tankeri ve traktör çekildiği görüldü.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest