Bodrum’un Mandalina Festivali Bitez’de Gerçekleşiyor…

5. Mandalina Kültür ve Sanat Festivali açılış kokteyli ile başladı.

5. Mandalina Kültür ve Sanat Festivali, Bitez Belediyesi’nin ev sahipliğiyle Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği, BODTO, BİDER, BİTAV ve Tema Vakfı katkılarıyla gerçekleşiyor.

Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış kokteylinin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası konser verdi. Aynı anda Ayşegül Kaygun’un ‘Bitez Ağaçları ’ konulu fotoğraf sergisi de izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Açılış kokteyline Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Yalıkavak Belediye Başkan Vekili Nevcihan Özcan, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Festivalden bahseden Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, “Doğaya karşı duyarlı ve bilinçli bakışı ve duruşu sayesinde yapılaşmaya kapalı olan Bitez Beldesi’nin bahçeleri koruma altındadır. Yarımadada üretilen mandalinanın % 45’i Bitez bahçelerinden sağlanmaktadır. Ayrıca belde sınırları içerisinde yer alan Adaboğazı’ndaki delice zeytin ağaçları da bölgenin koruma altına alınması için bir başka nedendir. Bitez sadece doğal özellikleri ile değil, aynı zamanda gara kilise olarak anılan şapeli ve tarihi değerleriyle de yarımadanın önemli beldelerinden birisidir ve öneminin bilincinde, misyonlarının da farkındadır. Mandalina Festivali de bu misyonlardan biridir. Festival boyunca pek çok kültür sanat etkinliğinin yanı sıra düzenlenecek olan mandalina paneliyle bölge üreticilerine mandalinanın üretimi ve pazarlanması konusunda değerli uzman bilgileri aktarılacaktır” dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest