mentesede-guvercin-festivali-(3)Muğla Güvercin Sevenler Derneği ile Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Güvercin Festivali”nde bin 500 güvercin sergilenirken, kendi kategorilerinde dereceye giren kuşların sahiplerine kupa ve madalyaları verildi.

Menteşe Belediyesi ve Muğla Güvercin Sevenler Derneği tarafından Düğerek Mahallesi Sosyal Tesisleri’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Güvercin Festivali’nde 29 kategoride bin 500 güvercin sergilendi. Farklı illerden gelen güvercin yetiştiricileri ile bir araya gelen CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, insanları bir araya getiren ve kaynaştıran etkinliklere önem verdiklerini belirterek, yoğun talep üzerine etkinliğin bu yıl ikinci kez düzenlendiğini vurguladı. Muğla’nın Akalı, İsli, Arap ve Gök isimleri ile bilinen 4 farklı renkteki güvercinlerini tanıttıklarını vurgulayan Başkan Gümüş, “Festivalimize ülkemizin pek çok ilinden katılımın olması bizi sevindirdi. Festivalimiz ile hem nesli tükenmekte olan güvercinlere sahip çıkmak, hem de kentin tanıtımına katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Açık Arttırmayla Kuş Satışı

Muğla Güvercin Sevenler Birliği Başkanı Sefa Çolakoğlu ise festival kapsamında 8 dalda 29 kategoride güvercin sergilendiğini hatırlatarak katılımdan memnun olduklarını dile getirdi. 81 ilin tamamından katılım sağlandığını anlatan Çolakoğlu, “Güvercin yetiştiricileri yaklaşık bin 500 civarında kuş türü ile katılım sağladılar. Ayrıca buraya gelen vatandaşlarımız ve kuşçularımız hem kuşlarını sattı, hem de beğendiği kuşları aldı. Açık arttırmayla kuş sattık. Vatandaşlarımız çok yoğun ilgi gösterdi” diye konuştu.

“Muğla güvercin arenası olacak”

mentesede-guvercin-festivali-(2)CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise etkinliğin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ve Muğla’yı bir güvercin arenası haline getireceklerini belirtti. Başkan Gürün, “Türkiye’nin her yerinden gelen bu güvercinler Muğla’da birliği, beraberliği ve barışı temsil ediyor. Güvercin sevgisi çok fedakarlık ister. Buradaki farklı türdeki güvercinlerin farklılıklarıyla bir arada olup büyük bir güzellik yarattığını görüyoruz. Buradaki farklı türdeki güvercinler birlik, beraberlik ve mutluluk duygularını ifade ediyor. Umarım etkinliğimiz yıllarca devam edecek ve Muğla’yı bir güvercin arenası haline getireceğiz” dedi.

Festivalin sonunda kendi kategorilerinde dereceye giren kuş sahiplerine kupa ve madalyaları verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest