fethiyede-10-ton-elektronik-atik-toplandi_89Fethiye’de sürdürülen “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi” planı kapsamında, 9 ayda 10 ton elektrikli ve elektronik eşya atığı toplandı.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından geçen yıl kasım ayında başlatılan proje kapsamında, belirli noktalara atık kafesleri yerleştirilip, telefonla verilen adreslere gidilerek atık alımı yapıldı. Toplanan elektrikli ve elektronik eşya atıkları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı “Exitcom” firmasına teslim edildi.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mahmut Bayrakdar, 9 aylık süreçte 10 ton atığın toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığı, kalan parçaların ise bertaraf edildiğini anlattı. Elektronik atıkların çevre sorunları arasındaki önemine dikkati çeken Bayrakdar, “Teknolojinin hızla ilerlemesi günlük hayatımızı kolaylaştıran elektrikli ve elektronik alet ve cihazların kullanımını arttırmış, ihtiyaca bağlı yeni özellikler yönündeki ürün taleplerinin artışı istenmeyen bir atık sorunu doğurmuştur” dedi.

Belediye tarafından toplanan atıklara örnekler veren Bayrakdar, “Televizyon, bilgisayar, yazıcı, telefon, fax, fotokopi makinaları, entegre devreler kısacası elektrikle çalışan tüm ekipmanlar elektronik atık sınıfına girmektedir. Örneğin bir bilgisayar ekranında ağırlığının yüzde 6′sı kadar kurşun bulunmaktadır. Buna benzer cihazların hepsinde ağır metal diye adlandırdığımız ve tehlikeli atık sınıfına giren toksik maddeler vardır. Bu elektronik atıkların plastik kısımları geri dönüşüme kazandırıldıktan sonra kalan kısımların uygun bir şekilde bertarafının sağlanması gerekmektedir. Bu konuda da halkımızın duyarlığına inanıyor ve desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest