fethiyede-darbe-girisimi-protesto-edildi-_3Fethiye “Beşkaza Demokrasi Yürüyüşü”ne katılan yaklaşık 5 bin kişi, 15 Temmuz darbe girişimini protesto etti.

Fethiye Kaymakamlığı ve Fethiye Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ‘Beşkaza Demokrasi Yürüyüşü’ne, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarıyla ve siyasi parti temsilcilerinden tam destek verdi. Ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Özgecan Aslan Parkı yanında toplanan yaklaşık 5 bin protestocu, Akdeniz Caddesi’nden Beşkaza Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle 1 saat boyunca araç trafiğine kapatılan Akdeniz Caddesi’nde, polis tarafından güvenlik önlemi alındı. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları eşliğinde Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne gelen protestocular, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitler için dua edip, Kuran’dan bölümler okunmasını dinledi. Protestoculardan birinin elinde ‘Erdoğan size şaka yaptı şaka, bu bir halk tiyatrosu’ yazılı döviz taşıması ise dikkati çekti.

fethiyede-darbe-girisimi-protesto-edildi-_13Protestoculara seslenen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin akıl almaz bir darbe girişimine sahne olduğunu söyledi. TSK’nın içinden çıkan bir grup vatan haininin, milletin istikbaline kastettiğini anlatan Çalık, “Bu girişim sırasında Cumhurbaşkanımız öldürülmek istendi. Gazi meclisimiz saldırıya uğradı, bombalandı. Bir düşman ordusuyla bile savaşsak meclisi bombalamazdı. Devletimizi korumakla görevli kurumlara saldırılar düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti zorla indirilmeye çalışıldı. Ancak Türk milleti dik durdu. Yaşananlar tarihe bir demokrasi destanı olarak geçmiştir. Sopayla tankın üzerine giden, arabasını tankın altında ezdiren, tankın altına yatan Türk milletinin her ferdi, birer kahraman olarak ortaya çıkmıştır. Başı ABD’de beslenen, 1 numarası Obama, 2 numarası Fethullah Gülen olan terör örgütü ülkemizin geleceğine kastetti. Türk milleti bir ve beraber olarak bu hadisenin üzerinden gelmiştir” dedi.

Konuşmanın ardından bir grup protestocu meydanı terk ederken, yaklaşık bin kişi sabah saatlerine kadar demokrasi nöbeti tuttu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest