kuzugobegi-mantari-festivali-(3)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bu yıl 8′incisi düzenlenen Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı. Festivalde kuzugöbeği mantarının kilosu 100 liradan satışa sunuldu.

Yeşil Üzümlü Mahallesi’nde gerçekleştirilen festivalin açılış töreni, Turizm Haftası etkinlikleriyle birleştirildi. Bu nedenle törene çok sayıda yerli ve yabancı tatilcinin yanı sıra turizmciler de katıldı. Kuzugöbeği mantarının tanıtılması, bölgedeki şarapçılık, bağcılık ve dastar dokumacılığının geliştirilmesi için büyük önem verilen festivalin açılış töreninde renkli görüntüler oluştu. Festivale gelen vatandaşlar davul, zurna ve delbek eşliğinde karşılanırken, yeşil doğası ve eski mimarisiyle dikkat geçen mahalle meydanına, dastar, şarap ve hediyelik eşya stantları kuruldu. Festivale adını veren kuzugöbeği mantarı ise sadece bir stantta kilosu 100 liradan satışa sunuldu. Fiyatına rağmen vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

“Kuzugöbeği, kökünden koparılmamalı”

kuzugobegi-mantari-festivali-(2)Açılış töreninde katılıcılara seslenen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, kuzugöbeği toplayan vatandaşlara uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Işıloğlu, kuzugöbeği toplanırken kökünden koparmak yerine, kökü toprakta kalacak şekilde bıçakla kesilmesi gerektiğini söyledi.

“Mera ve otlak yasasına yapılan ilaveler yanlıştır”

Yeşil Üzümlü’nün Fethiye coğrafyasına bir hediye olduğunu belirten Fethiye Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı ise son dönemde çevresel hassasiyetleri ön planda tuttuklarını kaydetti. Türkiye’nin binlerce yıllık değerlerine sahip çıkmanın vatan borcu olduğunu anlatan Başkan Saatcı, şöyle konuştu:

“Mera ve otlak yasasına ilaveler yapıldı. Siyaset yapmak için söylemiyorum. Sadece çıkan bir yasanın yanlış olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İlaveyle meraların 20 yıllık ot gelirini yatırırsanız bu alanlara bina yapabileceksiniz. 20 yıllık ot geliriyle binlerce yıllık gelenek ortadan kalkacak. Bu en hafif tabirle ecdadımızın mirasına hürmetsizliktir. Osmanlı padişahları fermanlarında ‘Meraya ev yapanların evini yıkın, bir de beddua edin ki ahrette de evi tarumar olsun’ demiştir. Yanlış politikalar bizi Bulgaristan’dan saman alır duruma getirmiştir. Yanlış yapmayacağız.”

“Markalaşabilecek birçok değer var”

Öz değerlerin korunması anlamında festivalin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye’nin markalaştırabileceği birçok değere sahip olduğunu söyledi. Fethiye’nin diğer turizm bölgelerine göre çok daha avantajlı olduğunu aktaran Çalık, “Çevre temizliğine önem gösteren, gıda sunumunda sağlığa dikkat eden bir turizmci profili istiyoruz. Gelen turist ilçeden memnun ayrılır, başkalarına tavsiye ederse işte markalaşma budur. Bir kriz döneminden geçiyoruz ve düşük profilli bir savaş yaşıyoruz. Bir yandan ülkemize saldırı var. Ancak biz burada normal hayatı devam ettirmek zorundayız” diye konuştu.

“Güvenlikten endişemiz yok”

Muğla’nın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ‘Türkiye’nin en güvensiz ili’ gösterilmesine de değinen Çalık, “Ortaya konan rakamlar yanlıştır. Bu güvenlik endişesi, nüfus ve asayiş olayları, trafik kazaları baz alınarak ortaya çıkan bir istatistik. Fethiye’yi 150 bin nüfus olarak görüyorlar. Ancak Fethiye’nin çevresi ile birlikte nüfusu 400 bin. Buna ek olarak 1 milyon 300 bin turist geliyor. Haliyle istatistikler yanlış oluyor. Güvenlikten hiçbir endişemiz yok” dedi.

Kuzugöbeği Mantar Çorbası İkram Edildi

Açılış töreninin ardından halk oyunu gösterileri yapılırken, katılımcılara kuzugöbeği mantarından yapılmış çorba ikram edildi. Çorba, bardakta dağıtılmasına rağmen kısa sürede tükendi. Katılımcılar sokaklara kurulan stantları gezerek hediyelik eşyaları inceledi. 3 gün sürecek festivalde, mantarlara ilişkin panellerin yanı sıra sergiler, mantar avı, koşu ve yemek yarışması gibi etkinlikler yapılacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest