gumuslukte-gitaristler-antik-tas-ocaginda-bulustu_Bodrum’da düzenlenen 13′üncü Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Kumda Gitar Konserleri serisinde sahne alan gitaristler Derek Girepper, Ayşegül Koca, Cenk Erdoğan ve Marek Pasieczny’nin sahne performansı, izleyiciden alkış aldı.

Bridgestone ana sponsorluğuyla bu yıl ilk defa düzenlenen Kumda Gitar Konserleri, Bodrumlu gitar meraklılarını bir araya getirdi. Güney Afrikalı Derek Girpper’la başlayan Kumda Gitar konserleri serisinin kapanışında daha geniş bir izleyici kitlesine hitap edildi. İlk olarak sahneye çıkan Polanyalı gitarist Marek Pasieczny, kendi bestelediği bir eseri seslendirdi. Daha sonra sahneye gelen Ayşegül Koca, Carlo Domeniconi’nin ‘Koyunbaba’ gitar konçertosunu seslendirdi. Ayşegül Koca, bu konserin kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu söyleyerek, “Uzun bir zaman Gümüşlük’te yaşayan besteci Carlo Domeniconi’nin burada bestelediği bu eseri Koyunbaba Antik Taş Ocağında seslendiriyor olmak benim en büyük hayalimdi” dedi. Ardından sahneye gelen Cenk Erdoğan, ‘Yağmurla gelen’ ve ‘Re’ isimli bestelerini seslendirdi. Programın sonunda Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nın sahnesine gelen Güney Afrikalı gitarist Derek Gripper, Cenk Erdoğan’la doğaçlama yaptı.

Gümüşlük sahilinde yer alan festival merkezinde düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi’ne eğitimci olarak katılan müzisyenlerin düzenledikleri gitar masterclass’larında ise farklı ekollerden sesler bir araya geldi. Ortak bir dille ders veren gitaristlerin ustalık sınıfı kursları bir hafta sürdü.

Antik Taş Ocağı’nda 29 Temmuz Cuma akşamı bir araya gelecek Türk keman virtüözü Ayla Erduran, büyük Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet ile bir konser verecek. Bosch ana sponsorluğunda düzenlenen konser programında Edvard Grieg, Ludwig van Beethoven ve Robert Schumann’ın eserleri yer alacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest