gumuslukENKA Kültür Sanat iş birliğiyle Türkiye’ye davet edilen dünyaca ünlü Norveçli caz trompetçisi Nils Petter Molvær, Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin konuğu oldu. Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde düzenlenen konser, Suda Caz Konserinin de ilki idi.  Bu sene festival kapsamında gerçekleşecek Suda Caz serisinde toplam 5 konser düzenlenecek.

Türk caz dinleyicisinin, özellikle de Kuzey cazına daha fazla ilgi duyanların yakından tanıdığı Norveçli trompetçi Nils Petter Molvær, farklı üslubuyla ve sıra dışı müziğiyle Suda Caz sahnesinde olağanüstü bir performans sergiledi. Geçtiğimiz hafta Uluslararası Montreal Jazz Festivalinin konuğu olan Molvær’e Gümüşlük’teki konserde, gitarla Geir Sundstøl, bass gitarla Jo Berger Myhre ve davulla Erland Dahlen eşlik etti. Daha önce de birçok kez birlikte sahne alan ekip, izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Kaçıranlar, ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosunda İzleyebilir

gumusluk2Gümüşlük sahilinde caz severlerle buluşan Nils Petter Molvær, özellikle 2014’te yayınlanan son albümü Switch olmak üzere, önceki albümlerinden de seçme eserler seslendirdi. 2 saat sahnede kalan Nils Petter Molvær ve ekibini, Gümüşlük sahilini dolduran çok sayıdaki cazsever izledi. Açık Radyo caz programı yapımcısı Jak Kohen, caz sanatçısı Emin FIndıkoğlu gibi cazın duayenleri de izleyiciler arasında idi. Daha önce de Türkiye gelerek konserler veren Nils Petter Molvær, yarın akşam da (12 Temmuz) İstanbul’da ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosunda sahne alacak.

Başlı Başına Bir Ekol

Kendine özgü trompet tekniğiyle her zaman diğer caz müzisyenlerinden ve caz ekollerinden ayrışan Nils Petter Molvær, trompetçiliğinin yanı sıra besteci ve yapımcı olarak da dikkat çeken bir sanatçı. Albümlerinde olduğu kadar sahnede de izleyicisine sıra dışı tatlar ve duygular yaşatan Nils Petter Molvær, müziğini Jazz, Ambient, House, Electronic ve Break Beats gibi birbirinden farklı müzik stilleri üzerine kurgularken, yarattığı sentez ise başlı başına bir ekole dönüşmüş. Aynı zamanda Hip Hop, Rock ve Pop müziği gibi müzik stillerini eşsiz bir şekilde kendi yorumunu katarak sergileyen Norveçli trompetçi, 1997’de yayınladığı Khmer adlı ilk albümü ile Norveç Grammy ödülünün de sahibi olmuştu.

gumuslukParçaları; Bill Laswell, Bugge Wesseltoft, Cinematic Orchestra gibi sanatçılar tarafından remixlenen Molvær’in, en son 2014 yılında çıkan Switch albümünün yanı sıra Khmer, Solid Ether, Streamer, Hamada, Baboon Moon gibi meraklıları arasında efsaneleşmiş albümleri bulunuyor. Sanatçı aynı zamanda sinema ve tiyatro müzikleri de besteliyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacak.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest