ekrem-calikMuğla’nın Fethiye İlçesi’nde hanutçuluk yaptığı tespit edilen turistik işletmeler faaliyetlerinden men edilecek.

Fethiye’de düşen turist sayısı ile birlikte hanutçuluk (turistleri alışverişe zorlama) şikâyetlerinde büyük artış yaşandı. Denetleme ekibi kurarak ilçede 70 iş yerinin hanutçuluk yaptığını tespit eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, turizmci temsilcileriyle birlikte Fethiye Kaymakamlığı’nda “hanutçulukla mücadele toplantısı” yaptı. Toplantıda turizmi baltalayan etmenlerin başında kalan hanutçuluğun önüne geçilmesi için işletmelere cezai işlem uygulanmasına karar verildi. Buna göre hanutçuluk yapan işletmelere ilk tespitte 3, ikinci tespitte 15, üçüncü tespitte ise 30 gün faaliyetten men cezası verilecek.

“70 işletme hakkında tutanak tutuldu”

Turist sayısındaki düşüşle hanutçulukla ilgili yoğun şikâyetler aldıklarını belirten Kaymakam Ekrem Çalık, “Bize gelen yoğun şikayetlerden hanutçulukla ciddi artış olduğu ve rahatsız edici boyutlara ulaştığı tespiti yapıldı. Görevlendirdiğimiz denetleme ekibi 70 iş yerini denetleyip, 70 işletme hakkında hanutçuluktan tutanak tuttu. Cezai işlemi yapmadan önce uyarmak istiyoruz. Daha önceki senelerde de yaptığımız gibi hanutçuluk yaptığı tespit edilen işletmeler uyarılmadan ilk tespitte 3 gün, ikinci tespitte 15 gün üçüncüsünde 1 ay faaliyetten men edilecek. Mağduriyet yaşanmaması için bunun esnafımız tarafından net olarak bilinmesini istiyoruz dedi.

“Hanutçuluk yapan işletmeden başımı çevirip çıkarım”

Hanutçuluk faaliyetinin insanı rahatsız eden, çirkin bir davranış olduğunu ve turist kaybına neden olduğunu aktaran Çalık, şöyle konuştu:

“Müşteri olarak girdiğimde hanutçuluk yapılan işletmeden başımı çevirip çıkarım. O yüzden işletmelerimiz hanutçuluk yapmaktan vazgeçip, verdikleri hizmetin nezih, insanı hoşnut bırakacak, memnun ayrılacak şekilde müşteri ilişkilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Bir turistin memnuniyeti bin turisti getirir, bir turistin memnuniyetsizliği de bin turisti götürür. Daha önce Uzakdoğu’dan gelen turistlerin hanutçuluk ve diğer tavırlardan dolayı nasıl azaldığını net olarak görüyoruz. Fethiye’deki turizm işletmeleri lütfen hanutçuluk yapmayınız. Hanutçuluk tespit edildiğinde hiçbir bahane kabul edilmeyecek. Cezai işlem uygulanacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest