hatirlamak-icin-sehre-bak-bodrumBodrum Fotoğraf Sanatı Derneği (BODFAD) tarafından Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) katkılarıyla 30 mayıs pazartesi günü (bugün)“Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK” başlıklı fotoğraf projeleri sunumu düzenleniyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençleri buluşturan sunum, Oasis Toplantı Salonu’nda saat 19:30’da başlayacak.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençleri buluşturan bir ortak kültürel üretim projesi. BAK, programa dahil olan gençleri bir araya getirerek birbirlerini ve yaşadıkları şehirleri tanımalarını ve birlikte çalışarak şehirlerine dair hikâyeleri fotoğraf ve video projeleriyle aktarmalarını amaçlıyor.

İlk dönemi 2014 yılında gerçekleştirilen projenin ikinci döneminde Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan gençler birlikte çalışarak şehirlerden gündelik yaşam, farklı hayatlar ve mekânlar, geçmiş ve hafıza, göç ve kültürel çeşitliliğe dair hikâyeleri kayda geçirdiler.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından koordine edilen proje, Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO) ve docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi ile iş birliği ile yürütüldü. BAK projesi Charles Stewart Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

DOĞUNUN SAYFİYESİ: HAZAR

Hazar Gölü ve çevresi (Elazığ), 2015

Fotoğrafçılar:

Atahan Eker 1988 İzmir doğumlu. İzmir’de yaşıyor.

Murat Kartal 1987 Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır’da yaşıyor.

Hazar, Elazığ’ın Sivrice ilçe sınırları içinde yer alan bir göl. Aynı zamanda bölgede yaşayanlara şehir hayatından uzaklaşıp nefes alma fırsatı veren büyük bir sayfiye alanı.

Doğu’nun Sayfiyesi: Hazar, Diyarbakır ve bölgede yaşayan farklı sosyal ve ekonomik geçmişlerden insanların, dünden bugüne Hazar Gölü çevresinde oluşturdukları tatil alışkanlıklarına odaklanıyor. Gölün çevresinde şu anda yirmiden fazla dinlenme tesisi, tatil köyü, otel, kamp, piknik alanı ve yazlık site bulunuyor. Bu çalışmada balıkçılıktan su sporlarına farklı uğraşların, villalardan çadır kamplarına farklı tatil alışkanlıkları ve ilişkilerin öne çıktığı hayat tarzlarıyla karşılaşıyoruz. Hazar, aile albümlerinden alınmış hatıra fotoğrafları ile güncel fotoğrafları bir arada sunarak, Doğu’nun gündelik yaşamına ve sayfiye anlayışına bir pencere açıyor.

SON BAKKAL

Diyarbakır, İzmir, 2015

Fotoğrafçılar:

Melikenaz Yalçın 1988 İstanbul doğumlu. İzmir’de yaşıyor.

Recep Seyhan 1987 Suriçi, Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır’da yaşıyor.

Son Bakkal, Diyarbakır ve İzmir şehir merkezlerinde kentsel dönüşüm sebebiyle yıkıma maruz kalan mahallelerde değişen hayatı bakkallar üzerinden anlatıyor. Çalışma Diyarbakır’ın tarihî Sur ilçesindeki Ali Paşa ile İzmir’in Konak ilçesinde ağırlıklı olarak Romanların yaşadığı Ege ve ‘küçük Mardin’ olarak anılan Kadifekale mahallelerinde yaşayanların deneyimlerine odaklanıyor. Yıkılmakta olan üç farklı bölgede yaşayan ve dükkân işleten, aynı zamanda mahallenin belleğini oluşturan son bakkalların hikâyelerinde; binalar, evler, dükkânlar kadar, yerel dayanışma kültürünün de dönüşümüne tanık oluyoruz. Son Bakkal’da sadece yıkımla değil, büyük bir belirsizlikle yaşama ve mücadele deneyiminin yansımalarını görüyoruz.

* 2015’te Suriçi’nde başlayan ve şiddetlenen çatışmalar, bu bölgede yaşanan deneyimi çok farklı bir boyuta taşıdı. Çatışma, yıkım ve kitlesel göçler sonucunda bugün kentte ve insanlarda oluşan tahribat geri dönülmez bir noktada…

HAYIT

Söke (Aydın), 2015

Fotoğrafçılar:

Aliye Erkurtulgu 1991 İzmir doğumlu. İzmir’de yaşıyor.

Mert Gözmen 1994 Diyarbakır doğumlu. İstanbul’da yaşıyor.

Çalışma adını Akdeniz bölgesinde bolca bulunan, ‘beşparmak otu’ olarak da bilinen, sapı sepet ve şemsiye yapımında kullanılan ‘hayıt’ ağaççığından alıyor. 1970’te Çanakkale’den Aydın’ın Söke ilçesine göç eden Purçu ailesi, geçimini hayıttan plaj şemsiyeleri yaparak sağlıyor. Uzun süredir şemsiye yapımıyla uğraşan ailenin büyük oğlu Özcan Purçu ise farklı bir yol izleyerek, 2015 yılında meclisin ilk Roman milletvekili oldu. Hayıt, Purçu ailesinin fertleri ve ürettiklerine odaklanarak Roman bir ailenin gündelik yaşantısını fotoğraflarla aktarıyor. Ekonomik özgürlük ve emeğe dikkat çeken çalışma, Romanların yerel ekonomideki yerini de bir aile hikâyesiyle birleştiriyor.

TENE YAZMAK

Batman, Diyarbakır, İzmir, 2015

Fotoğrafçılar:

Barış Can Ayata 1988 Ovacık, Tunceli doğumlu. Batman’da yaşıyor.

Gizem Demirtaş 1992 Çanakkale doğumlu. İzmir’de yaşıyor.

Tene Yazmak Batman, Diyarbakır ve İzmir’de, hayatlarını belirleyen olaylar ve insanlara dair izleri bedenlerine nakşeden üç karakterin dövmeleri üzerinden bu hayatların bağlandığı diğer hikâyelere açılıyor. Batman’da Dicle Anter’in bir aile simgesi haline gelen dövmesinden babası Musa Anter’in kaybına, Diyarbakır’da barış dövmesi yaptıran Helin’den 15 Şubat’ta kendini yakan yakın arkadaşı Mustafa’ya ve İzmir’de Tayfun’un dövmelerinden genç yaşta hayatını kaybeden ve kalbi Tayfun’a nakledilen Oliver’e varıyoruz. Kişisel hafızanın ve kimlik algısının bedende nasıl ifade edildiğini gösteren Tene Yazmak, insanları birbirine bağlayan ve birbirinden ayıran hikâyelere dair kısa bir bakış sunuyor.

OLAĞAN HALLER

Diyarbakır, Midyat (Mardin), 2015

Fotoğrafçılar:

Osman Sadi Temizel 1991 Denizli doğumlu. İzmir’de yaşıyor.

Özlem Avunç 1987 Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır’da yaşıyor.

Olağan Haller, Türkiye’de çatışma ve acıyla anılan coğrafyalarda halkın gündelik yaşamını fotoğrafla aktarmak üzere, çatışmasızlık devam ederken tasarlanmış bir çalışma. Su kenarları, havuzlar, sokaklar, alışveriş merkezleri, sanat atölyeleri, festivaller, pazarlar, düğünler, kafeler, parklar, kamplar…

Diyarbakır’da ve Mardin’in Midyat ilçesinde insanların boş zamanlarını geçirdiği, dinlendiği, eğlendiği, rahatladığı, birbirlerine değdiği çeşitli mekânlara bakarak, hayatın akışı ve olağanlığına tanıklık ediyoruz fotoğraflarla. Bununla birlikte 2015 yılı içinde yoğunlaşan çatışmalar, buradaki hayatı bütünüyle durdurarak bölgede yaşayan insanların yaşamını derinden etkiledi. Çalışmaya konu olan mekânların bir kısmı çatışmalarda tahrip oldu. Olağan Haller, şehirlere ve insanlarına bakmanın bütünlüklü yollarını fotoğrafla araştırırken, çatışmasız dönemlerdeki olağan hayata devam etme arzusunun da bir ifadesi.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest