bassavcidan-aciklama-4Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otele saldıran askerler ve terör örgütü üyesi oldukları ileri sürülen 6 hakimin gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanının Marmaris ilçesinde bir otelde olduğunu bilen darbe taraftarı şüpheliler, helikopterlerle söz konusu otele intikal etmiş ancak sayın Cumhurbaşkanına ulaşamamışlardır. Sayın Cumhurbaşkanı ayrıldıktan sonra geride kalan Cumhurbaşkanlığı Koruma Şube’ye ait güvenlik görevlileri ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile gelen şüpheliler arasında çatışma çıkmıştır. Çatışma sırasında maalesef iki kahraman polisimiz şehit düşmüş, bazı güvenlik görevlilerimiz ise yaralanmıştır. Olaylara karıştığı değerlendirilen, aralarında Marmaris Garnizon Komutanı bir Tuğamiral’in de bulunduğu çeşitli rütbelerde 14 subay ve astsubay şüpheli gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili olarak Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’yla koordineli şekilde etkin bir soruşturma yürütülmektedir. Olayda kullanılan helikopterlerden ikisi Bodrum ilçemizde, biri de İzmir vilayetinde ele geçirilmiştir.”

helikoptere-atis-2Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından açığa alınan adli ve idari hakimlerinden 6 şüphelinin terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını belirten Topuz, “Her iki soruşturma da halen devam etmektedir. Soruşturmalarla ilgili talebimiz üzerine gizlilik kararı verilmiş olup, soruşturmanın selameti bakımından basın yayın organlarının bu karara riayet etmelerinde, suç faillerinin irtibatlarının ele geçirilmesi bakımından büyük fayda bulunmaktadır. Soruşturmalar titizlikle yürütülmekte olup, Türk Ceza Kanunu’nun 309 ve devamı maddelere mümas eylemler sebebiyle sıfat ve görevi ne olursa olsun terör örgütü mensuplarının tüm irtibatlarının ortaya çıkarılması için tüm imkanlar seferber edilmektedir. Cumhuriyetin savcıları olarak, cumhuriyete kalkışan, mevcut siyasal sistemi ortadan kaldırmak maksadıyla masumları katledecek şekilde silah kullanan bu terör örgütünü bir daha ayağa kalkamayacak şekilde tarihe gömmek bizim en başta aziz milletimize olan borcumuzdur. Vatandaşlarımız bu örgütle ilgili ellerinde bulunan bilgi ve belgeleri gerek Cumhuriyet Başsavcılığımıza, gerekse kolluk birimlerine intikal ettirmeleri halinde hiç bir detay atlanılmadan titizlikle incelenecektir.”

bassavcidan-aciklama-2İçişleri Bakanlığı’nın, darbe girişimi sonrası başlattığı soruşturma kapsamında Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan da açığa alındı.

ROKETATARLI PÜSKÜRTME

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele helikopterle havadan yapılan saldırıya karşı karadan roketatarla karşılık verildiği ortaya çıktı. Helikopter, Cumhurbaşkanı’nın orada kaldığını düşünerek Casa de Maris Oteli’nin önüne gelip, uzun süre yere ateş etti. İçmeler ana yolu ile sahil arasındaki Turban Kavşağı’ndan helikoptere roketatar atıldı ancak isabet etmedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest