idil-biretMuğla’nın Datça İlçesi’nde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA) tarafından düzenlenen konserde, dünyaca ünlü piyano sanatçısı İdil Biret izleyicilere klasik müzik ziyafeti sundu.

Datça Amfitiyatro’daki konseri, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, sanatçı Lale Belkıs ve çok sayıda müziksever büyük bir ilgiyle izledi. Bach’ın İtalyan Konçertosu ile konserine başlayan Biret, birbirinden güzel eserler seslendirdi. İki saate yakın süreyle sahnede kalan sanatçı, konserin bitiminde izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. İstek üzerine bir kez daha sahneye gelen Biret, büyük alkış eşliğinde yeniden piyanonun başına geçerken sihirli parmaklarıyla izleyenleri kendine hayran bıraktı.

“Yaşam Boyu Onur Ödülü” Verildi

Konserin bitiminde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA) tarafından sanatçıya, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verildi. Konserin açılışında UKKSA adına bir konuşma yapan Ressam İbrahim Çiftçioğlu, İdil Biret’in, insanlık ailesinin ruhsal mimarlarından biri olduğunu belirtirken, “Onun özgeçmişinden daha çok, onun yüreği, parmaklarının ucuyla bize sunmuş olduğu yaşanılası bir dünya, dikkatimizi çekiyor ve minnet duygularımız her geçen gün artıyor. Burada birlikte olmamız, sanatın birleştirici, sınıf, mevkii, kariyer, mülkiyet duygularından uzak eşitlikçi tavrıdır. İnsanlık ailesinin bireyleri, aynı akrabalıkları yaşayan müziksever insanlar burada bir arada bulunuyoruz” dedi. UKKSA’nın konuğu olarak, İdil Biret’in üçüncü kez Datça’da konser verdiğini hatırlatan Çiftçioğlu, “Bize üçüncü kez tarihi bir an yaşatan İdil Biret’in mütevazı tavrıyla burada olmasının ne kadar büyük olduğunu takdirinize bırakıyorum. İdil Biret’i tekrar buraya getiren ve aramıza gönüllü olarak katılımının nedeni, UKKSA’nın cansiperane bir şekilde bir Türkiye Vizyonu için vermiş olduğu mücadeleye ve bu ülkeye katmış olduğu katkılara bir damlada kendisinin katkı üretmesi, bu ortak çaba içerisinde bulunmasıdır” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest