imamsiz-camiyi-protesto-(2)Muğla’nın Seydikemer İlçesi’ndeki Hacılar Camii’nde 7 yıldır imam görevlendirilmediğini söyleyen mahalleli, kapısı kilitli cami önünde namaz kılarak bunu protesto etti.

1911 yılında inşa edilen Yaka Mahallesi Hacılar Camii’ne imam atanmasını isteyen mahalleli, cami önüne toplanarak eylem yaptı. Seydikemer Müftülüğü kayıtlarına göre camide imam kadrosu bulunduğunu öne süren mahalleli, buna rağmen 7 yıldır camide namaz kılınmadığını söyledi. Cuma namazı için 1.5 kilometre uzaktaki Yaka Mahallesi Camii’ne yürümek zorunda kaldıklarını anlatan vatandaşlar, cami kapısındaki kilidin açılmasını istedi. Mahalleli cami bahçesinde öğle namazı kılarak yaşananlara tepki gösterdi.

“Ezan sesine hasret kaldık”

Mahalle sakinlerinden Yüksel Duran, camilerinde imam bulunmaması nedeniyle ezan sesine hasret kaldıklarını söyledi. Mahallelerinde biri vefat ettiği zaman sala okuyacak insan bulamadıklarını anlatan Duran, “Başka yerlerden gelen ezan ve sala sesleri ise köyün tamamına duyulmuyor. Ramazan ayına giriyoruz. Okullar tatil olacak. Camimizde çocuklarımızın dua okumasını istiyoruz ama camide imamımız yok” dedi.

“İmam başka bir camide görevlendirilmiş”

Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ise camiye atanan imamın daha önce başka bir camide görevlendirildiğini öğrendiğini kaydetti. Kaymakam Köken, “Konuyla ilgili araştırma yapılması talimatını verdim. Vatandaşlardan bize böyle bir sorun gelmedi. Vatandaşımızın böyle bir sorunu varsa muhakkak giderilecektir” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest