babayigitBodrum’da yaşayan İngiliz tedavi gördüğü hastanenin doktorlarına teşekkür etti.

53 yaşındaki İngiliz vatandaşı Charles Kelvin Porter 24 senedir Türkiye’ye gelen ve son iki senedir Bodrum’da yerleşik hayata geçen bir Türkiye aşığı. O kadar ki iki sene boyunca Bitez’de bir restoran işletmiş ve Türk vatandaşlığı almış. Kolunda da Türk Bayrağı dövmesi taşıyor.

Şiddetli karın ağrısı ve kramp şikayeti ile Özel Bodrum Hastanesi’ne başvuran Porter’a Özel Bodrum Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Yusuf Babayiğit tarafından muayene edildikten sonra böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Elektrolit dengesi bozulan ve ağızdan beslenemeyen Porter 5 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra yatan hasta servisine alındı.

Porter ilk kez Türkiye’de hastaneye yattığını söyledi ve ekledi: ”İngiltere ile karşılaştırdığımda buradaki sağlık hizmeti çok çok daha iyi. Herkes işinin ehli ve çok misafirperver. Ayrıca yemek yiyebiliyorsun. Londra’da hastane yemeğini yemek imkansız.”

Elbette ki kimsenin hasta olmasını istemediğini ancak eğer ihtiyaç duyarlarsa Özel Bodrum Hastanesi’ni herkese tavsiye ettiğini belirten Charles Kelvin Porter şöyle konuştu:

“Bence Dr.Yusuf Babayiğit bir sihirbaz. Beni ölümden kurtardı. Mükemmel bir doktor. 5 gece kaldığım yoğun bakım ekibi mükemmeldi. Servis hemşirelerine, hasta bakıcılara, kısacası tüm Özel Bodrum Hastanesi personeline bana bu kadar iyi baktıkları için teşekkür ederim. Daha iyisi olamazdı.’’

“Böbrek Yetmezliği Belirtileri Böbrekler Hasar Görene Kadar Ortaya Çıkmayabilir”

Uz. Dr. Yusuf  Babayiğit’in verdiği bilgiye göre böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışmasının yavaşlaması veya durmasına bağlı olarak kanda bulunan su, tuz ve diğer minerallerin (elektrolitler) dengesinin bozulması olarak tanımlanıyor. Böbrekler çalışmadığında elektrolitler ve atık sıvılar vücutta birikmeye başlıyor ve bu atıkların seviyesi yükseldikçe ölümcül sonuçlar doğurabilen komplikasyonlara neden olabiliyor.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliğinin ilk aşamalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir (asemptomatik). Ancak böbreklerin çalışma kapasitesi düştükçe vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar.
Böbrek yetmezliği bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük, nefes darlığı görülür. Bu noktada ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücut genelinde şişlik oluşabilir. Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığı için tuvalette idrar çok az gelebilir ya da hiç gelmez.

Diğer belirtileri ise iştah azlığı, mide bulantısı ve kusmadır. Tüm bunlarla birlikte zihin karışıklığı, kaygı, sinirlilik hali ve uyku sorunları baş gösterebilir.
Böbrek yetmezliğinin yukarıdaki belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, kas seğirmesi, kaşıntı, göğüs ağrısı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.

Böbrekler her türlü duruma oldukça kolay uyum gösterebildiğinden, böbrek yetmezliğinin ciddi belirtileri, böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar ortaya çıkmayabilir.
Bundan korunmak için, belirtiler hafif dahi olsa, normal dışı bir durum fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktor kontrolüne giderek gerekli testleri yaptırmanız önerilir.

BÖBREK YETMEZLİĞİ RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

Yukarıdaki durumlara ek olarak kısa zamanda aşırı miktarda sıvı kaybı, yüksek tansiyon ilaçları, kalp krizi, kalp hastalıkları, enfeksiyon, karaciğer yetmezliği, bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen, advil…) sık kullanımı, lupus hastalığı, kemik iliği kanseri, kolesterol birikimi nedeniyle tıkanan damarlar, aşırı alkol tüketimi, uyarıcı ilaçların kullanımı, kan damarlarında görülen iltihaplanmalar, ciddi yanıklar ve vücudun susuz kalması böbrek yetmezliği nedenleri arasındadır.

BÖBREK YETMEZLİĞİ TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Doktorunuz dikkatinizi çeken belirtilerin neler olduğunu öğrendikten sonra fiziksel muayene yapacaktır. Böbrek yetmezliği teşhisinin tam konulabilmesi için çeşitli testler ve prosedürler kullanılır. İdrar ve kan testleri, böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yapıp yapmadığının belirlenmesi için doktorunuza yardımcı olacaktır. Böbreklerin boyutlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığının görülebilmesi için ultrason ve/veya CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Bazı durumlarda böbrek biyopsisi yapılması gerekebilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi seçenekleri böbrek yetmezliğinin nedenine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin böbrek yetmezliği kandaki sıvı noksanlığına bağlı olarak oluştuysa doktorunuz damar yoluyla (entravenöz) sıvı takviyesi önerebilir. Tam tersi durumda ise, yani böbrek yetmezliği aşırı sıvı birikimi nedeniyle gelişirse idrar söktürücü ilaçlar reçete edilebilir.

Ayrıca hastanın kanında bulunan mineral (kalsiyum, potasyum…) oranlarını normal düzeylerine çekebilmek için ilaç desteği önerilebilir.
Böbrek yetmezliği nedeniyle artan kandaki toksinler diyaliz tedavisiyle atılabilir. Yapay bir böbrek görevi gören diyaliz makinesi, kanı filtreden geçirir ve toksinleri temizler.

Beslenme Önerileri

Böbrek yetmezliği tedavisi sırasında ve sonrasında böbrekleri korumak için doğru beslenme kritik bir rol oynar. Böbrek yetmezliği yaşayan hastalara, böbreklere binen yükün hafiflemesi için genellikle daha az potasyum tüketmeleri (muz, portakal, patates, ıspanak, domates yüksek oranda potasyum içeren gıdalardan bazıları), sodyumu kontrol altında tutmaları (konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar, fast-food gıdalar yüksek oranda sodyum içerir), tükettikleri fosforu sınırlandırmaları (süt, fıstık, kuru yemişler yüksek fosfor içeren besinler arasındadır) önerilmektedir.

Böbrek Yetmezliğinden Korunmak Mümkün Mü?

Böbrek yetmezliğinden korunmak için yapılabilecek tek şey böbreklere aşırı yük bindirmeyen bir beslenme programına sadık kalmaktır. Çok fazla tuz tüketiyorsanız, aşırı yağlı gıdalarla besleniyorsanız, düzenli olarak alkol kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız böbrek yetmezliği riskini arttırıyorsunuz demektir. Çünkü böbrekleriniz tüm bunları temizlemek için fazla mesai yapacaktır.
Uzun yıllar boyu normalden fazla çalışan böbrekler günün birinde yorulabilir.

Ayrıca yüksek tansiyon ve diyabet hastaları, ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği yaşamamak için doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı, diyabeti ve tansiyonu kontrol altında tutmalıdır.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest