siginmacilarin-iadesi-(1)Muğla kıyılarından yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçen 31 sığınmacı, bugün Türkiye’ye iade edildi.

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart’tan sonra Yunanistan’a geçen sığınmacıların iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanmasına devam ediliyor. İstanköy’de bulunan Pakistan, Afganistan ve Myanmar uyruklu 31 sığınmacı bugün “Asım Kaptan” adlı feribotla, Milas’ın Güllük Limanı’na getirildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacılar, İstanköy’den saat 10.45′te hareket etti. Güllük körfezine girmeden saatler önce Güllük liman iskelesi ve etrafında jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. Basın mensuplarının limana gidişlerine izin verilmedi. Güllük Mahallesi’ne TOMA’ların da sevk edildiği, çok sayıda ambulansın bulunduğu gözlendi.

Saatler öncesinden iskeleye çadır kuruldu. Saat 13.20′de iki Türk Sahil Güvenlik botunun eşliğinde limana yanaşan “Asım Kaptan” isimli feribottaki sığınmacılar karaya indi. Limana kurulan çadırlarda ifadeleri, parmak izleri alınan ve sağlık kontrolleri yapılan sığınmacıların otobüse bindirilerek önce İzmir’e, ardından Kırıkkale ve Adana’daki kamplara gönderilecekleri belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest