iztuzunda-dalceve-sure-verildi_9335_dhaphoto2Ortaca Kaymakamlığı, İztuzu Plajı’na işletme hakkının kedilerinde olduğunu belirterek gelen DALÇEV A.Ş. yetkililerine plajın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne teslim edilmesi yönündeki kararını tebliğ etti. Evrak incelendikten sonra özel firma hakkında olumsuz karar çıkması halinde plaj, kolluk kuvvetlerince tahliye edilecek.

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde bulunan İztuzu Plajı’nda yaşanan işletme krizi devam ediyor. Muğla Valiliği bünyesindeki, Muğla Çevre Koruma Vakfı (MUÇEV) ile 2014′te imzalanan protokolle işletme hakkını alan DALÇEV yetkililerinin, İztuzu Plajı ve Dalyanağzı alanlarında yeni sezon için hazırlığa başlamaları üzerine, üniversitenin İktisadi İşletme Yönetim Kurulu üyeleri, plajın özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla Ortaca Kaymakamlığı’na şikayette bulundu. Alanın geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce üniversiteye tahsis edildiğini belirten yetkililerin şikayeti üzerine Ortaca Kaymakamlığı, plajın üniversiteye teslim edilmesi yönünde aldığı kararı özel firma yetkililerine tebliğ etti. Jandarma ekipleri, plajda güvenlik önlemi alırken, tebliğ belgesini imzalamayan firma yetkilileri, Kaymakamlık görevlilerine plajın işletme hakkının kendilerinde olduğunu savundu. Yapılan görüşmelerin ardından, Kaymakamlık yetkilileri, belgelerin 7 gün içerisinde incelenerek karar alınması, kararın olumsuz olması halinde özel firma yetkililerinin plajdan kolluk kuvvetleri aracılığıyla tahliye edilmesi yönünde tutanak tuttu.

iztuzunda-dalceve-sure-verildi_“BİZ DEĞİL ÜNİVERSİTE İŞGALCİ”

DALÇEV Genel Müdürü Ramazan Oruç, İztuzu Plajı işletme ihalesini 2014 yılında kazandıklarını, ancak Ortaca Belediyesi’nin açtığı davalar nedeniyle sürecin uzadığını iddia etti. Oruç, “Günübirlik alanlar üniversiteye verilmedi üniversite burada işgalci. Muğla Sulh Hukuk Mahkemesi geçen mayısta üniversite ile protokolün geçersiz olduğu kararını verdi. Bilimsel araştırma yapması gereken üniversite para kazanma peşine düşmüş. Burası DALÇEV’e ait üniversiteye değil. Daha önce açmış olduğumuz davalar Yargıtay tarafından onaylandı. Belgelerin altında tahliye kararı yok bize mahkemeden tahliye kararı gelirse başımızın üstünde yeri var. Biz hukuki olarak buradayız bize kabadayılık yapmayın. Tahliye kararınız varsa getirin. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bilim irfan yuvası olması gerekirken maalesef paralel yuvası olmuş” dedi

Firmanın avukatı Musa Müfit Elitaş, kendilerindeki kararın kira sözleşmesine uygun olduğunu belirterek tahliyelerini gerektiren herhangi bir durum olmadığını savundu. Elitaş, “Kaymakamlık bir talepte bulunmuş ama bu talebi dikkate almadık. Tahliye edilmemiz için geçerli bir sebep varsa yargıya başvurmaları gerekmektedir. Bunun dışındaki çabaları hukuka uygun bulmuyoruz” diye konuştu.

iztuzunda-dalceve-sure-verildi_9“BAKANLIĞIN PROTOKOLÜ HALEN GEÇERLİ”

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) avukatı Berna Babaoğlu, geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üniversite ile 3 yıllık protokol imzaladığını hatırlatarak “Üniversite kaplumbağaların korunması ve izlenmesine ilişkin çalışmalar yapacaktı. DALÇEV, geçen yıl iş makineleri ile hoyratça bir gece yarısı buraya gelmiş, insanların mücadelesiyle de buradan çıkarılmıştı. Şimdi kaplumbağaların yumurtlama dönemi. Bu süreçte sessizlik ve karanlık çok önemli. DALÇEV’deki bu karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bağlamaz. Çünkü Bakanlığa karşı açılmış bir dava değil. Bu karara göre MUÇEV’den tazminat talep edebilir. DALÇEV Bakanlığın üniversite ile yapmış olduğu protokolü iptal ettirmiş değil. Bakanlığın protokolü halen geçerli ve gönderilen tahliyeyi isteyen Bakanlığın Muğla ilindeki temsilcisi İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’dür. Bu tahliye kararını durduracak bir yürütmeyi durdurma kararı yoktur. Bakanlığın işlemine karşı bir karar da yok. Bizim buradaki mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest