kacak-gocmenlerden-kalan-copleri-topladilar_2Bodrum Gümüşlük Mahallesi’ndeki site sakinleri, sahil kesiminde Suriyelilerden kalan yiyecek atıkları, can yeleği ve yırtık botlardan oluşan çöpleri topladı.

Gümüşlük Mahallesi’ndeki Asko Sitesi’nin sahil kesimimde, önceki aylarda Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’na geçmek için hazırlık yapan Suriyelerin kaldığı alanlarda bulunan çöpler, site sakinlerini ve o sahilde denize giren vatandaşları rahatsız etti. Ağaçların arasında, kumların üzerindeki plastik ambalaj atıkları, pet şişeler, yırtılmış botlar, can yelekleri, konserve kutuları kötü görüntüye neden olduğu için Gümüşlük’de yaşayan esnaf, çevre sakinleri ve Gümüşlük Çevre Derneği üyeleri çevre temizliği yaptı. Sahilden, ağaçların arasından yaklaşık 40 torba çöp toplandı. Toplanan çöpler, çöp sahasına taşındı.

Gümüşlük Çevre Sanat Derneği Başkanı Hakkı Zırh, “Çevremizdeki çöpler çevreye zarar veriyor. Çevremize karşı hepimiz saygılı olmalıyız. Özellikle çocuklara çevre eğitimi verilmeli. Hemen karşımızdaki Yunan adalarında yerlerde çöp göremeyiz. Oysa bizler hala her çöpü yere atıyoruz. ‘Çöp kacak-gocmenlerden-kalan-copleri-topladilar_8toplamak işi belediyelerindir, onlar toplasın’ mantığıyla olaya bakmak yanlıştır. Öncelikli olarak bizler birey olarak çöplerimizi yerlere atmamayı öğrenelim” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest