kayip-darbeci-askerler-araniyor-(3)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırı düzenlemek amacıyla Marmaris’e gelen ve çatışmada 2 polisi şehit ederek kaçan darbeci askerlerin yakalanması için ormanlık ve dağlık arazide başlatılan arama çalışmaları sürüyor. Bozburun’dan Yunanistan’ın Sömbeki Adası’na (Symi) geçişlerin 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi nedeniyle, darbeci askerlerin aranmasına bu bölgede ağırlık verildi.

Marmaris’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırı düzenlemek için gelen, ancak ayrılması üzerine başarısız olan, buna rağmen çatışmaya girdikleri polislerden 2′sini şehit eden darbeci askerlerin yakalanması için ilçede başlatılan arama çalışmaları sürüyor. Saldırı sonrası ormanlık ve dağlık alana kaçan bordo bereli, SAT komandosu ve hava indirme gücü ekiplerinden oluştuğu belirtilen karma timin yakalanması amacıyla aramalar ilçe genelinde sürdürülüyor. Şu ana kadar saldırıya karışan 10 darbeci asker yakalanıp tutuklanırken; aramaları jandarma komando, özel hareket polisi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler birlikte yürütüyor.

Marmaris’in Armutalan Mahallesi arkasından başlayarak Yeşilbelde Mahallesine kadar olan ormanlık alan, Mezargediği, Beldibi Mahallesi Belbaşı Mevkii, Hisarönü Mahallesinin Değirmenyanı bölgesi, Hisarönü ile İçmeler Halalleri arasında kalan Asparan mevkileri darbeci askerlerin yakalanması için karış karış arandı. Stratejik alanlara kobralar yerleştirilerek, 24 saat boyunca gözlem yaptı. Yine başka kobralarla kırsal alanlardaki orman yollarında devriye gezildi.

Ayrıca bugün Bozburun’dan Yunanistan’ın Sömbeki Adası’na geçişlerin 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi nedeniyle darbeci askerlerin aranmasına bu bölgede ağırlık verildi.

Yeşilbelde Stratejik Bölge

Öte yandan Armutalan Mahallesi’nin hemen arkasında bulunan Yeşilbelde Mahallesi’nin de stratejik açıdan önem taşıdığı belirtildi. Yeşilbelde’nin ormanlık alanı geçilerek kuzeye doğru hareket edilmesi halinde Gökova Körfezine ulaşılmasının mümkün olduğu kaydedildi. Buradan da deniz yoluyla istenilen ülkeye kaçışın yapılabileceği ifade edildi. Ya da Gökova’nın karşı sahili olan Ören veya Akyaka bölgelerinden karayoluyla Muğla merkezine hareket etmenin de mümkün olduğu ifade edildi.

Aramalar Zor Şartlarda Gerçekleşiyor

Aranan kesimlerin çok sık orman ve geçiş vermeyen çalılar topluluğu olması ve gündüz de gölgede 35- 40 derece arasındaki sıcaklık arama çalışmasına katılan güvenlik güçlerine zorluk yaşatıyor. Her ne kadar arama çalışmalarına bölge yaşayanları karışmasa da en ufak bir hareketlilik karşısında hemen jandarma ile 155 polis imdat hattı aranarak ihbar yapılıyor.

Aramalar Sürüyor

Marmaris Jandarma Komutanlığına bağlı timler, sabah erken saatlerde Marmaris merkezine 55 kilometre mesafedeki Bozburun Mahallesinin kırsal alanında arama yaptı. Aramalar Selimiye Mahallesi’ne kadar kaydırıldı. Özellikle İzmir Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan gönderilen kobra araçlar ile 250 kişilik komando timleri de Marmaris’in Yeşilbelde Mahallesi’ndeki katı atık depolama alanında konuşlandı. Bir kısım komando, çöp depolama alanından orman alanına giderken; diğerleri Yeşilbelde tarafından ormanlık alana girerek aramaya katıldı. Termal arama cihazları olan kobra araçları da bölgeyi kontrol ediyor.

Polis Tetikte

Kırsal alandaki arama çalışmalarının yoğunluğuna karşı ilçe içinde de polislerin sıkı kontrolleri devam etti. Polislere ait kobra araçları zaman zaman sirenler çalarak merkez içinde çeşitli alanlara geçişler yaparak aramalarını sürdürdü.

Datça’da Havadan Arama

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırıda bulunduktan sonra kayıplara karışan darbeci askerler, Datça’da da aranıyor. İki arama helikopterinin, akşam saatlerinde Datça semalarında görülmesinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde de bir hareketlenme oldu. Marmaris’ten Datça’ya gelen iki kobra ve özel harekat polisleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bekliyor.

Bu arada iki helikopterin, arama çalışmalarına deniz üzerinde devam ettiği görüldü. Kaçak askerlerin bir hücumbotla, Datça’ya 9 mil uzaklıktaki Yunanistan’ın Sömbeki (Simi) adasına kaçma girişimi ihtimali üzerinde duruluyor.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest