Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Bakanlık olarak büyük önem verilen Kazakistan pazarından Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısını 200 bin seviyesinden 300 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

28-30 Ekim 2010 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almata kentinde düzenlenen toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü ve sektör temsilcileri katıldı. Heyet  Türkiye’ye tur düzenleyen tur operatörleri ve Kazakistan Turizm Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi. Yapılan görüşmeler sonunda Kazakistan havayolları Air Astana’nın önümüzdeki Mayıs ayından itibaren Bodrum Milas Havaalanı’na her hafta, Dalaman Havaalanı’na on günde bir charter seferlerine başlayacağı öğrenildi.

Turizm Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Kazakistan’da yaptığımız görüşmelerde önümüzdeki sezon Bodrum’a her hafta direkt uçuş koyulacak. Bu Bodrum için önemli bir gelişme. Yani Kazakistan’ın resmi havayolları olan Air Astana’nın böyle bir uçuş koyması Bodrum’a verilen önemi gösteriyor. Yine Kazakistan’daki görüşmelerimizde Dalaman Havalimanı’na da 10 günde bir charter seferi koydurtmayı başardık. Bu da Dalaman’a ilk defa Kazakistan’ın sefer başlatmasının müjdesi. Ancak özellikle tur operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde Antalya pazarından sonra Bodrum’u çok önemsediklerini ve Bodrum’a geçen yıl gönderdikleri ziyaretçi sayısının en az iki katını göndermek istediklerini, özellikle Bodrum’a eğlence ve alışveriş için gelen insanların çok memnun kaldıklarını, bu anlamda da eğlenme amaçlı ağırlıklı, daha çok para harcayan, daha kaliteli turistlerin Bodrum’u tercih ettiklerini ifade ettiler” şeklinde konuştu.

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Bodrum’a ilk seferin 2011  Mayıs ayında başlayacağını ve her hafta devam edeceğini ifade ederek, “Mayıs’ın ilk haftasında Kazakistan’dan Türkiye’ye tur gönderen tur operatörlerinin çalışanlarından oluşan 50-60 kişilik bir grubu ve turizm konusunda yazı yazan önemli gazetecilerden oluşan 7-8 kişilik grubu “Info Tour” adı altında Bodrum’da ağırlayacağız. Bunun bedelinin bir kısmını Bakanlık olarak biz karşılayacağız, bir kısmını da tur operatörleri karşılayacak. Böylece bu tur operatörleri Bodrum’dan döndüklerinde Bodrum’un güzelliklerini, eğlencesini doğa güzelliklerini, tarihini anlatacaklar ve daha çok Bodrum satmış olacaklar”dedi.

Cumhur Güven Taşbaşı, Londra’da düzenlenen Dünya Turizm Kongresi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bodrum Belediyesi’nin ortaklaşa aldığı bir standda Bodrum’un tek başına kendini tanıtma imkanı bulacağını belirterek “ Bu da bakanlığımızın Bodrum’a bir katkısıdır” dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest