kelebekler-vadisi-(3)Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne gelen dünyanın en tanınmış 8 serbest atlayışçısı 330 metre yükseklikten sırtlarındaki paraşütle dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’ne atladı. İzleyenlerin nefesini tuttuğu atlayışlar sırasında tüm sporcular Kelebekler Vadisi’ne sorunsuz iniş yaptı.

Fethiye’nin Faralya Mahallesi’ndeki Kelebekler Vadisi’nde başlayan “Kelebekler Vadisi Base Jump Testleri” heyecan dolu anlara sahne oldu. ABD, Almanya, Hollanda, İtalya, İngiltere ve Türkiye’den dünyaca ünlü 8 serbest atlayışçı, Kelebekler Vadisi’nin kuzey batı yamacına kurulan, 330 metre yüksekliğindeki Fethibey Atlayış Noktası’na çıktı. Hazırlıkların ardından ilk olarak Türk serbest atlayışçı Cengiz Koçak, kendini atlayış noktasından boşluğa bıraktı. İzleyenlerin nefesini tuttuğu anlarda havada paraşütünü açan Koçak, Kelebekler Vadisi Plajı’na sorunsuz indi. Koçak’ın ardından 7 serbest atlayışçı tek tek kendilerini 330 metre yükseklikten Kelebekler Vadisi’ne bıraktı. Heyecanlanan bazı seyirciler sporcuların atlayışını izlemekte zorlandı.

Atlamakta Tereddüt Yaşadı

kelebekler-vadisi-(2)Asıl mesleği arıcılık olan ABD’li base jumper 36 yaşındaki Amanda Vicharelli, rüzgar nedeniyle atlayışta tereddüt yaşadı. Birkaç kez platformun ucuna kadar gelip geri dönen Vicharelli, sonunda cesaretini toplayarak kendini uçurumdan aşağı bıraktı. Paraşütü açmayı başaran ABD’li kadın sporcu alkışlar arasında Kelebekler Vadisi’ne iniş yaptı.

Kelebekler Vadisi’ne iniş yaptıktan sonra paraşütlerini toplayıp tekneye binen sporcular Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Belceğiz Plajı’na geldi. İlk atlayışlar sonrası rüzgarın etkisini göstermesi üzerine sporcular plajda atlayış için uygun zamanı beklemeye başladı.

“Atlayış için binaları tercih ediyorum”

15 yıldır serbest atlayış yaptığını belirten Amanda Vicharelli, rüzgar nedeniyle bir süre tedirginlik yaşadığını, sonunda atlamaya karar verdiğini söyledi. Serbest atlayış için binaları tercih ettiğini anlatan Vicharelli, “Bugüne kadar 1000′den fazla atlayış yaptım. Serbest atlayışa başlarken bana öğretilen, rüzgar olduğu sürece atlayış yapmamaktır. Rüzgarı hissettiğim için birkaç kez geri döndüm. Ancak sonunda diğer sporcuların yaptığı atlayışları izledim ve kendimi boşluğa bıraktım” dedi. Kelebekler Vadisi’ne hayran kaldığını aktaran Vicharelli, denizin renginin ve manzaranın harika olduğunu sözlerine ekledi.

“Atlayışlar 4 gün boyunca devam edecek”

2 ay önce Kelebekler Vadisi’ne ilk serbest atlayışı yaptığını vurgulayan etkinliğin organizatörlerinden serbest atlayışçı Cengiz Koçak da “Bugün daha tecrübeliydim. Uçurumdan düşerken, atlayış noktasının altındaki çıkıntıyla göz göze geldik. Gerçekten heyecan dolu bir andı. Daha sonra paraşütümü açtım ve Kelebekler Vadisi’ni yukarıdan izlemeye koyuldum. Her şey muhteşemdi. Atlayışlarımız 4 gün boyunca sürecek” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest