kizinin-yaninda-kelepce-takilmasini-istememis_1Ortaca’da, polisin rutin yol denetiminde, hakkında Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında yakalama kararı bulunduğu için gözaltına alınıp, tutuklanan Adli Tıp Uzmanı Ahmet Bülent Özata’nın, polislerden 4 yaşındaki kızının yanında kendisine kelepçe takılmasını istemediği öğrenildi.

Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü, geçen 12 Ağustos Cuma günü, Muğla -Fethiye Karayolu’nda yol denetimi yaptı. Yol denetiminde durdurulan otomobillerden birinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Adli Tıp Uzmanı Ahmet Bülent Özata olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Özata, Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Polisteki işlemlerinin ardından Ahmet Bülent Özata, dün adliyeye sevk edildi. 11 saat boyunca adliyede kalan Ahmet Bülent Özata, Ses ve Görüntü Bilişim Sistem (SEGBİS) ile İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanma istemiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Ahmet Bülent Özata, FETÖ üyesi olmak ve gerçeğe aykırı bilirkişilik yapmak suçundan tutuklandı. Ahmet Bülent Özata, Fethiye T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Ahmet Bülent Özata’nın Dalaman ilçesinde yaşayan kayınvalidesini ziyaret ettikten sonra Aydın’a dönerken yakalandığı öğrenildi.

AİLESİ DE YANINDAYMIŞ

Özata’nın yakalandığında yanında eşi N.Ö., 4 yaşındaki kızı C.Ö. ve kayınvalidesi A.M.nin de olduğu öğrenildi. Özata, gözaltına alınırken; eşi, kayınvalidesi ve kızı gözyaşlarını tutamadı. Özata’nın kendisine gözaltına alan polislerden kızının bu durumdan etkilenmemesi için biraz uzaklaştıktan sonra kelepçeleri takmalarını istediği öğrenildi. Götürüldüğü Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde nezarethaneye konulurken üzerindeki kemer, ayakkabısının bağcıkları ve diğer özel eşyaları alınırken Özata’nın, “Gözlüğümü takmazsam, dengem bozulabilir” diyerek, polislerden ricacı olduğu da öğrenildi. Bunun üzerine polisin, Özata’nın gözlüğünü almadığı belirtildi.

Ahmet Bülent Özata’nın CHP Milletvekili emekli Albay Dursun Çiçek’e “Islak imzalı belge” kumpası soruşturmasında, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemede imzanın Dursun Çiçek’e ait olduğu yönünde verilen raporda imzası bulunan isimler arasında yer aldığı için görev yeri değiştirilmişti.

Öte yandan Özata’nın geçen hafta başında yakalanması sırasında basına yansıyan fotoğrafının ise kendisine ait olmadığı belirtildi.

Haber:DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest