bir-lira-harcamadan-kurek-cekerek-gokovayi-gezecek_3Bodrum’da yat işletmeciliği yapan 59 yaşındaki Yaman Olgaç, bir hafta süreyle kanosuyla Gökova Körfezi’ndeki koyları gezecek. Kürek çekerek, 200 deniz mili katetmeyi hedefleyen Olgaç, amacının bir lira harcamadan Gökova’nın gezilebileceğini göstermek olduğunu söyledi.

Evli ve iki çocuk babası Yaman Olgaç, bugün 6 metre uzunluğunda, 80 santimetre genişliğindeki, 56 kilogramlık kanosuyla Gökova Körfezi’ni gezmek için Bitez Koyu’dan denize açıldı. Kürekleri 3 metre uzunluğundaki kanosuyla Marmaris’in Sedir Adası’na gidip, döneceğini ve adalarda ve koylarda konaklayacağını ve bu seyahatte bir lira bile harcamayacağı belirten Olgaç, eskiden Bodrumlu balıkçıların yaptığı gibi yanına sadece peksimet, peynir, zeytin ve bol miktarda su aldığını söyledi. Kürek çekerek bugün 6 mil mesafedeki Kara Ada’daki Kaçakçı Koyu’na ulaşıp, demirleyip, burada çadır kuracağını vurgulayan Olgaç, gezdiği koylardaki tatilcileri doğayı ve denizleri korumaları konusunda uyaracağını da kaydetti.

bir-lira-harcamadan-kurek-cekerek-gokovayi-gezecek_1Yaklaşık 35 yıldır yat turizminin içerisinde olduğunu anlatan Olgaç, “Turistler için mavi yolculukları organize ederken hep böyle para harcamadan bir Gökova gezisini hayal etmiştim. Koylarımız gün geçtikçe kullanılamaz hale geliyor. Bundan 50- 100 yıl önce balıkçılarımızın süngercilerimizin yaptığı kürek veya yelken ile kendi gücümle bir lira harcamadan bu cennet koylarda gezilebileceğini herkese göstermeyi amaçladım” dedi. Olgaç, bir haftalık yolculuğunda toplam 200 deniz mili yol katetmeyi hedeflediğini de söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest